Infostart.hu
eur:
396.25
usd:
337.22
bux:
101380.77
2025. július 28. hétfő Szabolcs
A 2005. január 5-én készült felvételen a  Balaton északi partjának nádvilága a magasból. Az Országos Rendőr-főkapitányság valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Természetvédelmi Hivatala között lévő együttműködés keretében természetvédelmi légiszemlén vettek részt a légirendészet helikopterével a szakemberek. A berepülés célja az volt, hogy hatósági és szakmai megfigyeléseket végezzenek a magasból az illegális szemétlerakó helyek, bányák rekultivációja, természetkárosító tevékenységek megfigyelésére és felderítésére. A nemzeti parkok területén, a tavaknál és a Dunán az itt folyó tevékenységeket és a környezet állapotát vették szemügyre, amelyeket dokumentáltak, s adott esetben hatósági jogkörükkel éltek.
Nyitókép: MTI Fotó: H. Szabó Sándor

Sok helyen rosszul csinálják a természetvédelmet

Nem védi aktívan az állatokat és a növényfajokat pusztán a védett státusz egy minden eddiginél átfogóbb kutatás szerint. Új irányelvek készülnek.

Főként vízi élőhelyeket vizsgált 68 országban a kutatás - azt találták, hogy a mintegy 1500 természetvédelmi területen nagyon eltérő volt a fajok helyzete: attól függött, hogyan kezelik a szakemberek a területeket.

A Nature-ben közölt cikk szerint a szerzők úgy vélik: az élőhelyeket úgy kell hatékonyan kezelni, hogy az ösztönző maradjon a természet számára, írja a BBC.

"Nem húzhatunk egyszerűen vonalat egy terület köré, azt mondva, hogy ide nem lehet építkezni. Szabályokra és helyreállítási tervekre is szükség van" - mondja Hannah Wauchope, az Exeteri Egyetem Ökológiai és Természetvédelmi Központjának vezető kutatója.

Legtöbbször nem ér semmit a védelembe vétel

A tanulmány a vizes élőhelyek madárpopulációjának alakulását használta egy védett terület sikerének mérésére: kollégáival összehasonlították a területeket a védetté nyilvánítás előtt és után, és összehasonlították a hasonló madárpopulációk tendenciáit a védett területeken belül és kívül is.

"Az általunk vizsgált helyek többségén a vadon élő állatok populációi semmivel sem álltak jobban, mint a nem védett területeken.

Ez kiábrándító, de nem meglepő.

Úgy tűnik, hogy nincs kapcsolat aközött, hogy az emberek arról beszélnek, hogy mennyi terület van védve, és aközött, hogy ezekkel a területekkel valóban tesznek-e valami jót" - mondja Wauchope.

Most dolgozzák ki az új irányelveket

Az ENSZ szerint egymillió növény- és állatfaj van veszélyben a Földön: a jövő hónapban Kínában gyűlnek össze a világ vezetői annak érdekében, hogy kialakítsák a következő évtizedben követnedő természetvédelmi irányelveket. Számos ország mostanra már a Föld felszínének 30 százalékát óvná meg 2030-ig. Ez azonban a tudósok szerint nem garantálja a biológiai sokféleség megőrzését.

Szerintük a védett területeknek nemcsak a mennyiségével, hanem a minőségével kapcsolatosan is ki kell tűzni célokat.

A siker mérése magában foglalhatná a fajok populációjának megszámlálását, vagy olyan célok kitűzését, amelyek egy adott területen a növény- és állatfajok sokféleségének növelésére irányulnak.

Nem csak határokat kell húzni

Julia Jones professzor, a kutatás társszerzője, a Bangori Egyetem munkatársa szerint sem érnek sokat a térképre húzott határok, a területalapú célok, ha az állapotjavítást nem veszik be a feladatok közé.

"Amikor a világ vezetői Kínában összegyűlnek, hogy meghatározzák a következő évtizedre vonatkozó célokat, nagyon remélem, hogy a területek védelmének hatékonyságára fognak összpontosítani, nem pedig arra, hogy mekkora területet próbáljanak megóvni" - mondta.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×