eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
International Space Station Orbiting Earth. 3D Illustration.
Nyitókép: 3DSculptor/Getty Images

Nemzetközi Űrállomás: váratlan nehézség adódott űrséta közben

Nemcsak orosz űrhajósok dolgoztak a szabadban, épül a kínai űrállomás is.

Majdnem hét órát töltöttek az űrben a Nemzetközi Űrállomás orosz asztronautái: az egyik modul külső elemeihez rögzítettek egy robot kart és a későbbi űrsétákhoz szükséges korlátokat. A kínai űrállomás körül is nagy volt a mozgás az elmúlt napokban – írja a hirado.hu.

Nem mindennapi sétát tett húsvét hétfőn két orosz kozmonauta. Oleg Artemjev és Gyenyisz Matvejev hét órán át dolgoztak a Nemzetközi Űrállomás Pioszk-modulja körül. Csaknem 420 kilométeres magasságban ragadtak csavarhúzót, és egy több mint tíz méter hosszú robotkar irányítópaneljét szerelték fel az űrállomás orosz kutatólaboratóriuma, a Nauka oldalára, valamint két korlátot is építettek a későbbi űrséták megkönnyítése érdekében. Ez volt az idei negyedik, összesen a 249. űrséta a Nemzetközi Űrállomáson.

A NASA élő közvetítésén hallani lehetett a két asztronauta beszélgetését: „Kérlek, figyelj oda hová lépsz, el ne törd azt a panelt!” – figyelmeztette társát Gyenyisz Matvejev, akinek ez volt az első űrsétája.

A robotkar rögzítése nem várt nehézségekbe ütközött, ezért improvizálniuk kellett, de az űrséta végül sikerrel járt, az elemeket elhelyezték, de a robotkart csak a következő, április végére tervezett űrsétán fogják beüzemelni.

Mozgalmas napok állnak a még épülő, kínai Tienkung űrállomás asztronautái mögött is. A háromfős legénység szombaton tért vissza a Földre féléves missziója után.

„Négy űrsétát vittek sikeresen véghez, melyek során felszerelték, működésbe helyezték és karbantartották az állomás alapvető műszereit, s előkészítették a terepet az űrállomás hosszú távú, mindennapos működéséhez. Jelenleg a központi modul további fejlesztéséhez szükséges előkészítő munkálatok folynak” – mondta Jang Hong a Tienkung űrállomás vezető tervezője.

A Tienkung űrállomás most üresen áll, de június elején újabb háromfős személyzet veszi birtokba. A Sencsu-14-es misszió legénysége fél évet tölt 390 kilométeres magasságban, s a tervek szerint december elején tér vissza a Földre.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×