A brit, francia, olasz és osztrák esetszámok emelkedésének csak egyik hajtóereje a BA.1 változatnál, azaz az eredeti omikron törzsnél 30 százalékkal fertőzőbb lopakodó omikron: a helyzetben szerepe van annak is, hogy sok ország oldotta fel a járvánnyal kapcsolatos korlátozásokat, a lakosság immunitása pedig csökkenőben van.
"Mindannyian azt reméltük és vártuk, hogy a tavasz másképp alakul, de a helyzet Európában jelenleg egy kicsit döcögős, Németországban ..pedig nagyon-nagyon magas szinten van és még mindig növekszik az új megbetegedések száma" - mondta a CNBC-nek Ralf Reintjes, a Hamburgi Alkalmazott Tudományok Egyetemének járványtani professzora.
A német esetszám a múlt héten napi 200-300 ezres tételig ugrott. Reintjes szerint ez részben annak köszönhető, hogy mindenki úgy érzi, vége a pandémiának, részben pedig annak, hogy a korlátozó intézkedések feloldása nagyszerű lehetőség volt a BA.2 variáns számára arra, hogy elkezdhessen vadul terjedni.
"Nehéz jóslatokba bocsátkozni, de én személy szerint nagyon valószínűnek tartom, hogy folytatni is fogja a világ körüli turnéját.
A vírusok egy világjárványban általában ezt teszik. Elég sok adatunk van arról, hogy azok az emberek, akik elkapták a BA.1-es változatot, majd néhány héttel később BA.2-es fertőzést kaptak" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy jó esély van arra, hogy ez az új változat terjedni fog, és úgy fog viselkedni, mint egy új pandémia valamiféle új hulláma, mint a szezonális influenza.
A BA.2-t a kutatók világszerte szoros megfigyelés alatt tartják, úgy találják, hogy nagyobb eséllyel fertőzi meg az egy háztartásban élőket, mint azt a BA.1 tette. A variánst azért nevezik lopakodó omikronnak, mert nehezebb megkülönböztetni a deltától, mint a BA.1-et volt. A WHO szerint jelenleg 106 országban van jelen, már ez a domináns variáns az omikron sok változata közt, az omikronos minták közel 86 százalékában találják meg.