eur:
411.12
usd:
394.58
bux:
79142.16
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Az izgalmas munka csökkenti a demencia kialakulásának esélyét

Több mint százezer európai és amierkai bevonásával készült kutatás eredménye szerint lesznek kisebb eséllyel demensek idős korukban azok az emberek, akiknek munkája mentálisan stimuláló volt fiatalon, mint azok, akiknek nem.

Köztisztviselők, a magánszektor dolgozói és még erdészek is voltak a felmérésbe bevontak között, melynek vezető kutatója szerint a felnőttkorban megtapasztalt mentális kihívások segítenek abban, hogy idős korban ne alakuljon ki demencia. A kognitív stimuláció szerepe a betegség elkerülésében már eddig is ismert volt, de a korábbi kísérletek csak kisebb mintán tudták azt igazolni, rövidebb távú elfoglaltságnál, ami nem megfelelő eredményekhez vezetett, írja a The Guardian.

A kutatók szerint a stimuláló munka bizonyos proteinek alacsonyabb koncentrációban történő jelenlétéhez vezet: ezek olyan proteinek, amelyek az agyműködésre hatnak. A kutatásba bevontakat tizenhét éven át figyelték meg. A kognitívan stimuláló munkakörökben dolgozók nehéz feladatokat hajtottak végre, nagy döntési szabadsággal bírtak, a nem stimulálónak tekintett foglalkozások közé pedig az alacsony igénybevétellel és a munkakontroll hiányával járó tartoztak.

Mivel a munkahelyi kognitív stimulációnak való kitettség évtizedeken át tarthat, több tízezer órán át, nagyobb annak hatása, mint a kognitívan stimuláló hobbiknak.

A magasan stimulált csoportban a demencia előfordulásának incidenciája 4,8 volt a tízezerből, míg az alacsonyan stimuláltban 7,3 a tízezerből. Az adatok tisztítását követően is ugyanezek maradtak az arányok. Nemek vagy életkor szerint nem tapasztaltak eltérést, de úgy tűnik, az Alzheimer-kórt sikeresebben előzi meg a kognitív stimuláció, mint másfajta demenciákat. A kutatók munkájuk értékét a nagy mintában látják.

A kutatás vezető szerzője, Mika Kivimäki professzor, a University College London Járványtani és Egészségügyi Intézetének munkatársa elmondta: "Eredményeink alátámasztják azt a hipotézist, hogy a felnőttkori mentális stimuláció késleltetheti a demencia kialakulását. " magas szintű mentális stimulációt megtapasztalóknál 80 éves korban megfigyelt demencia szintje 78,3 éves korban volt megfigyelhető azoknál, akik alacsony mentális stimulációt tapasztaltak. Ez arra utal, hogy

a betegség kialakulásának átlagos késleltetése körülbelül másfél év,

de valószínűleg jelentős eltérések vannak az emberek között a hatásban".

A kutatás kapcsán szakértők arra is rámutattak, hogy bár nem mindenki tud mentálisan stimuláló munkát választani, a mindennapi aktivitások terén bármelyikünk kereshet olyas tevékenységet, amely megadja ugyanezt a hatást.

Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×