eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: NASA

Az ózonréteg megmentése juttatta új esélyhez az emberiséget

A halogénezett szénhidrogén-származékok (CFC) betiltása attól mentette meg az emberiséget, hogy 2100-ra a jelenleginél még 2,5 fokkal magasabb átlaghőmérséklet-emelkedés következzen be. A gázokat annak idején hűtőgépekben használták.

A másfél fokos átlaghőmérséklet-emelkedés elleni küzdelmet tehát CFC-gázok teljes tiltása teszi egyáltalán lehetővé: mivel a Föld átlaghőmérséklete már így is több mint egy fokot emelkedett az iparosodást megelőző értékekhez képest, ezeknek a káros gázoknak a használatával a teljes hőmérséklet-emelkedés akár 3,6 fokosra is rúghatnak a kutatók modellezései alapján, írja a The Guardian.

Többféle termékben használták

A CFC-gázokat a hűtők mellett még aeroszolos palackokban és hab állagú termékeket tartalmazó palackokban használták.

Az ózonréteget nagy mértékben károsító gázok csökkentették a Föld képességét a szén-dioxid légkörből való elnyelésére.

Ha a gázokat máig használnák, a világ már most is a globális felmelegedés legrosszabb forgatókönyv szerint várható szintjét tapasztalná, amennyiben a nemzetközi vezetők nem teljesítenék a nettó nulla széndioxid-kibocsátásra vonatkozó kötelezettségvállalásaikat. Az ózonréteg megóvása megvédi a Föld növényzetet az UV-sugárzás káros növekedésétől, amely rontja a növények széndioxid-felvevő képességét. Az UV-sugárzás a növények növekedését gátolja, szöveteik struktúráját roncsolja és fotoszintézisre való képességüket is aláássa.

Kétféleképp ronthattak volna a helyzeten

Ha a gázokat még mindig használnák, a légkörben ma 165-215 ppm-mel több szén-dioxid lenne a jelenlegi 420 ppm-hez képest: ez 40-50 százalékos növekedést jelentett volna. A CFC-gázok az ózonpusztítás mellett üvegházhatásúak is: ezen képességük miatt 1,7 fokkal nőtt volna a hőmérséklet, a légkörben felhalmozódó szén-dioxid pedig ehhez tett volna hozzá még 0,8 fokos növekedést.

A kettő együtt növelhette volna további 2,5 fokkal a Föld átlaghőmérsékletét.

Katasztrófát úsztunk meg

Paul Young, a Lancaster Egyetem kutatója szerint egy olyan világ, ahol ezek a vegyi anyagok egyre nagyobb mértékben,

folyamatosan csökkentették volna tovább az ózonréteg vastagságát,

katasztrofális következményekkel járna az emberi egészségre, de a növényzetre nézve is.

"Kutatásunkból kiderül, hogy a Montreali Jegyzőkönyv sikerei túlmutatnak azon, hogy megvédik az emberiséget a megnövekedett UV sugárzástól, mivel a növények és a fák széndioxid-elnyelő képességét is védik. Bár remélhetjük, hogy soha nem jutottunk volna el a szimulált katasztrofális világba, ez mégis emlékeztet bennünket az ózonréteg további védelmének fontosságára" – mondta el.

2018-ban Kínából nagy mennyiségű CFC-gáz kibocsátását észlelték: az érintett gyárakban hatósági ellenőrzéseket és letartóztatásokat követően megszűnt a gázok használata.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×