eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Novák Zita diplomás ápolónő oltáshoz előkészíti a kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinát a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. április 26-án.
Nyitókép: MTI/Vajda János

A nők szervezete valóban erősebben reagálhat az oltásra is

A koronavírus elleni oltás beadása után tapasztalt mellékhatások terén is különbségek tapasztalhatók a két nem között: sokkal több nő számol be ezekről, mint férfi.

Mindenekelőtt fontos tisztázni: teljesen normális jelenség, hogy az oltás felvétele után az ember mellékhatásokat tapasztal, amelyek a szervezetben lezajló immunreakció velejárói. Norvégiában ugyanakkor feltűnt a szakembereknek, hogy jóval több nő jelent ilyeneket, mint férfi – az arány nem csak számokban volt magasabb, de akkor is, ha az adatokat tisztították aszerint, hogy százalékosan mennyivel több nő kapott oltást, mint férfi. 5635 esetben jelentettek potenciális mellékhatást, amiből 4684 érkezett nőktől – írja a MedicalXpress.

Az északi adatok illeszkednek ahhoz, amit Amerikában az első 13,7 millió oltás badása után tapasztaltak. A járványügyi hivatal, a CDC azt találta, hogy miközben az oltások 60 százalékát kapták nők, a mellékhatások 80 százalékát jelentették.

A súlyos mellékhatások is a nőket érintik nagyobb számban:

a CDC nyilvántartása szerint a Moderna oltása után kialakuló anafilaxiás sokk mind a 19 érintettje nő, míg a Pfizer vakcinájának felvétele után 47 esetben tapasztalt anafilaxiás sokk három kivétellel szintén csak nőket érintett. Az európai gyógyszerengedélyeztetési ügynökség, az EMA szerint az AstraZeneca oltását követően kialakuló vérrögösödés problémája is főként 60 év alatti nőket érint.

Lehetséges lenne egy olyan magyarázat is, hogy a nők hajlamosabbak jelenteni ezeket, de a valóság ennél összetettebb, és mint az a fenti, súlyosabb esetekből is kiderül, nem is tűnik megalapozottnak.

Sabra Klein, a Johns Hopkins Egyetem mikrobiológus-immunológusa szerint a nemek közt a koronavírus elleni oltás mellékhatásai kapcsán tapasztalt különbség ugyanazt mutatja, amit korábban más vakcinák kapcsán is tapasztaltak már. A

nők és a lányok erősebb immunválasszal reagálnak a vakcinákra:

a fiatalok szervezete eleve erőteljesebben reagál, a nők immunrendszere pedig hamarabb áll csatasorba, mint a férfiaké.

Gunnveig Grødeland oslói immunológus szerint a nők szervezetében az antitestes és a sejtes immunválasz is erőteljesebb egy fertőzést követően, mint a férfiakéban. Ez hasznos, amikor le kell győzni egy betegséget, de az autoimmun válaszok révén van hátránya is – ez lehet annak a magyarázata is, hogy nőknél gyakrabban fordulnak elő autoimmun betegségek, mint férfiaknál.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×