eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Védőfelszerelést vesz fel egy orvos a fővárosi Honvédkórház koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított osztályán 2021. április 1-jén.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Fertőzőbb, de nem halálosabb a brit variáns

Két kutatás eredménye szerint sem okoz súlyosabb megbetegedést a Kentből elindult brit variáns, mint az eredetileg globálisan elterjedt változat.

Sem komolyabb tüneteket nem okoz, sem nem hajlamosít jobban a hosszú Covidra a B117 néven is ismert brit variáns, mint a koronavírus eredeti változata, támasztják alá most már kutatások. Az ezzel a variánssal megfertőződöttek vírussal való töltöttsége, illetve a variáns r-száma – mely azt árulja el, hány másik embert fertőz meg az, aki elkapja ezt a verziót – magasabb, mint a régi változaté, azaz fertőzőbb ez a változat – írja a Sky News.

Mindkét kutatás vezetői arra hívták fel a figyelmet, hogy tovább kell még vizsgálni a brit variánst. Az elsőben 341 olyan koronavírusos beteg adatait elemezték, akit tavaly november-decemberben szállítottak betegsége miatt két londoni kórházba. 58 százalékukat a brit variáns fertőzte meg. A brit variánssal fertőzöttek esetében a súlyos esetek aránya 36 százalék volt, míg a többieknél 38 százalék.

A kenti variánssal kezeltek 16 százaléka halt meg, míg a másik csoportban 17 százalék vesztette életét koronavírus miatt.

A másik kutatásban 37 ezer ember applikáción keresztül rögzített koronavírussal kapcsolatos tüneteit elemezték. Az érintettek szeptember és december közt teszteltek pozitívat koronavírusra. Az eredmények szerint a brit variáns r-száma 1,35-ször magasabbnak bizonyult, mint az előzőé, ugyanakkor nem változtatta meg a tipikus tüneteket és a lezárások hatására visszaszorult, valamint reagált a kezelésre. Nem kell tehát attól félni, hogy az oltás vagy a gyógyszerek hatását ki tudná kerülni ez a változat.

Azt, hogy a brit variáns mennyivel fertőzőbb, bizonyítja az a tény is, hogy már az Amerikai Egyesült Államokban is ez az uralkodó törzs: ez április elejére következett be, nagyjából egy időben azzal, amit a korábbi hivatalos becslések is meghatároztak. Februárban még csak az esetek 11 százalékáért felelt, márciusra ez már 27 százalékra ugrott. Szerencsés ugyanakkor, hogy az oltások az amerikai tapasztalatok alapján is működnek a variánssal szemben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám január 5-én egy több mint hét méter hosszú és két méter széles hajóval vág neki az óriási megterheléssel járó expedíciónak. Előbbi, a Magyar Honvédség 2. sportszázadának katonasportolója az InfoRádióban elmondta: egymást háromóránként váltva naponta 130 kilométert szeretnének evezni, közben semmilyen külső segítséget nem kapnak és kíséretük sem lesz.

Erdő Péter: „Hisszük, hogy személyesen tudunk kommunikálni Istennel”

Hisszük, hogy imáinkban személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek karácsony alkalmából , hangsúlyozva, hogy ezért nem lehet abbahagyni a békéért való imát.
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×