eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Egy laboratóriumi munkatárs oltópontok szerint elosztja a koronavírus elleni oltóanyagot a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház Labordiagnosztikai Osztályán 2020. december 27-én. Ezen a napon az Európai Unió (EU) tagállamaiban megkezdődött a lakosság koronavírus elleni összehangolt beoltása. Magyarországon elsőként az egészségügyi dolgozók kapják meg a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett vakcinát.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Íme az európai tapasztalatok a Pfizer/BioNTech-vakcina használatáról

Az Európai Gyógyszerügynökség pénteken tette közzé jelentését a koronavírus elleni német-amerikai oltóanyag uniós alkalmazásának első tapasztalatairól. Az adatokból kiderül, vannak-e új mellékhatásai vagy hogy veszélyes-e az idősekre.

Kiadta a legújabb adatokat a Pfizer és a BioNtech közös fejlesztésű koronavírus elleni oltóanyagáról az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A Comirnaty nevű vakcina december 21-én kapta meg a szervezettől az ideiglenes engedélyt, azóta folyamatosan követik az alkalmazását – írja a Hvg.hu.

Az első megállapítás, hogy

a már korábban regisztrált mellékhatásokon kívül (rövid ideig tartó bőrpír, levertség, izomfájdalom, láz) nem jelentettek újabbakat az elmúlt több mint egy hónap alatt.

Az anafilaxiás roham ismert, ám rendkívül ritka mellékhatása a Pfizer/BioNTech-vakcinának. Akár bele is lehet halni, ha elmarad a gyors beavatkozás. Az Egyesült Államokban anafilaxiás roham 1 millió beoltott közül 11-nél jelentkezett – írta az EMA. Az Európai Unióban még nem gyűlt össze annyi adat, hogy erről megállapítást tegyenek.

Reagál a dokumentum arra is, hogy Norvégiában rövid időn belül 33-an haltak meg a védőoltás beadása után, többnyire nagyon idős és nagyon rossz egészségi állapotú emberek. Az EMA szakértői nem találtak biztonsági kockázatot ezeknek az eseteknek a vizsgálata során, ezért

a Comirnaty továbbra is alkalmazható 75 év felett is.

A jelentésben kiemelték, hogy a Pfizer és a BioNTech jelenleg is vizsgálja a vakcina lehetséges alkalmazását 16 év alattiak és várandós nők esetében.

Az EMA december 21-én ajánlotta forgalmazásra a Pfizer amerikai gyógyszergyártó és partnere, a BioNTech német biotechnológiai cég által kifejlesztett oltóanyagot, amelyet karácsony óta alkalmaznak az uniós tagállamokban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×