eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Koronavírusteszthez vesznek mintát egy férfi orrnyálkahártyájáról a Semmelweis Egyetem egyik mintavételi pontján, a salgótarjáni Szerpentin úti orvosi rendelőben 2020. május 13-án. A koronavírus-szűrőprogramban a Semmelweis, a debreceni, a szegedi és a pécsi egyetem vesz rész. A programba 17 ezer 780 embert hívtak meg véletlenszerűen kiválasztva. Ők életkorra, nemre és regionálisan is reprezentálják a magyar társadalmat.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Kiégés fenyegeti az egészségügyben dolgozókat

Az egészségügyi dolgozókat nem védik eléggé a koronavírussal szemben, a szektor extrém módon terhelt dolgozóin egyre nagyobb a nyomás.

A napokban látott napvilágot a hír, miszerint egy belga kórházban az igazoltan koronavírus-pozitív nővéreket is arra kérték, folytassák a munkát. Ez a tény jól rámutat arra a problémára, amely az európai egészségügy egészének működését veszélyezteti: az egészségügyi dolgozók a pandémia kezdete óta hatalmas terhelés alatt dolgoznak, gyakran megfelelő minőségű vagy mennyiségű védőeszközt nélkülözve. A kialakult helyzet rajtuk és családjaikon is rajta hagyja bélyegét.

Hans Kluge, a WHO Európáért felelős regionális igazgatója a közelmúltbeli vészhelyzeti megbeszélésen így fogalmazott a Euronews információi szerint:

"Az egészségügyi dolgozók fáradtak, sokakat már el is ért a kiégés. Nem lesz, aki kezelje a koronavírusos betegeket, ha nem foglalkozunk az egészségügyben és más, nélkülözhetetlen területeken dolgozókkal.

Szükségleteiket és jóllétüket priorizálni kell."

Kluge szerint az országok vezetőinek extra erőfeszítéseket kellene tenniük, többek között engedélyezniük kellene a szektor dolgozói számára, hogy az idei évben fel nem használt szabadságaikat 2021-re átvihessék, illetve további szolgáltatásokkal kellene őket és családtagjaikat is ellátniuk, legyen szó mentális támogatásról vagy gyermekmegőrzésről.

Európában a koronavírus csúcsra jár, a kontinensen már több mint tízmillióan betegedtek meg az új koronavírusban. A lezárások segítenek az egészségügy tehermentesítésében, ugyanakkor más betegségek halálozási mutatói felszöknek a karantén miatt, az emberek mentális állapotát is nagyban meghatározza a kijárás tilalom, és erőszakhoz is vezethetnek az ilyen rendelkezések.

A WHO szerint 53 tagországában akár 266 ezer ember életét menthetné meg a szigorú maszkviselés.

Az iskolák bezárását nem tartják szükségesnek.

Hazánkban hétfőtől léptek életbe szigorúbb intézkedések, a vendéglátó- és szórakozóhelyeken is kötelező maszkot viselni. Szabadtéri eseményekre nézvést már korábban megtörtént ez a szigorítás. Az ellenőrzésben is nagyobb szigort fognak alkalmazni, keményebben büntethetik a maszkhasználat elmaradását. A járványügyi intézkedések be nem tartása esetén az üzleteket a rendőrség akár be is zárathatja.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×