eur:
411.29
usd:
393.9
bux:
79578.71
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: A 2019-nCov humán koronavírus ultrastrukturális morfológiája (CDC/Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM / Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library)

Biztos, hogy jön a koronavírus-járvány második köre, a kérdés, hogy mikor

Azzal, hogy Kína teljesen lezárta Vuhant, az ország több hónapnyi időt nyert a koronavírus második körös tetőzéséig.

A Lancet Public Health-ben megjelent kutatási eredmények szerint az iskolák és vállalatok áprilisi újranyitása októberig tudná eltolni a koronavírus második körös tetőzését, ezzel több időt adva az egészségügynek arra, hogy felkészülhessen. Ha a korlátozásokat egy hónappal korábban, márciusban oldanák fel, a kutatók szerint augusztusra jönne előre a második kör tetőzése. Kínai tisztviselők korábban bejelentették, hogy a Vuhanra érvényes korlátozásokat április 8-án oldják fel, a Hupej tartományra érvényes lezárásokat pedig fokozatosan szüntetik meg – írja a Portfolio.

Fontos információ, hogy mikorra várható a járvány második körös felütése, és ennek eltolása érdekében meddig kellene fenntartani az életbe léptetett korlátozásokat. Kiesha Prem vezető kutató szerint azonban az eltérő régiós járványhelyzetek, terjedés és azok kezelése miatt a kínai adatok és becslések nem alkalmazhatóak direkt módon a többi országra és járványepicentrumra is.

Az egymástól való kellő távolság betartása és az otthonmaradás nemcsak laposítja a járványterjedés görbéjét, hanem eltolja a koronavírus második körös kirobbanásának tetőzését is. Tehát úgy tűnik, az már nem kérdés, hogy lesz-e második köre is a koronavírus-járványnak, a kérdés sokkal inkább az, hogy mikor és hány embert fog érinteni.

A kutatók szerint a korlátozások fokozatos feloldása segíthet a második kör időbeni elnyújtásában, ugyanakkor az országoknak a társadalmi és gazdasági szempontokat is figyelembe kell venniük. Ha nincs működő gazdaság, akkor nem lehet fenntartani az egészségügyet.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×