eur:
415.31
usd:
402.49
bux:
81172.53
2025. január 8. szerda Gyöngyvér

Újabb sokkoló hőmérsékleti rekordok

A valaha feljegyzett legmelegebb nyarán van túl a szigetország az új-zélandi Országos Víz- és Légkörkutatási Intézet (NIWA) jelentése szerint.

A hétfőn kiadott adatok alapján a nyári hónapokban az átlaghőmérséklet 18,8 Celsius-fok volt, ami 2,1 Celsius-fokkal magasabb az 1981 és 2010 közötti átlagnál.

Egy januári hőhullám a Déli-szigeten fekvő Alexandránál tetőzött a hónap végén: az akkor mért 38,7 Celsius-fok az elmúlt 38 év legmagasabb hőmérséklete volt az országban. Az Új-Zéland körüli vizek hőmérséklete 6 Celsius-fokkal volt magasabb az átlagosnál.

Februárban két trópusi ciklon, a Fehi és a Gita okozott károkat szerte az országban.

A NIWA munkatársa, Chris Brandolino a Radio New Zealandnek nyilatkozva elmondta, hogy a forró nyár nem volt túl meglepő, és összhangban van a La Nina légköri jelenséggel - ez a Csendes-óceán nyugati részén felmelegíti a tengerfelszínt, egyidejűleg az óceán keleti részén, a dél-amerikai partok előtt lehűti a tengervizet -, ugyanakkor a klímaváltozás miatt valószínűleg további hasonló rekordhőmérsékletekre lehet számítani.

"Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes napon, évszakban, héten, vagy hónapban új rekordok fognak születni és forróság lesz. De ez lesz a fő vagy várható irányvonal a következő évtizedekben, ha ugyanilyen mértékű marad a szén-dioxid-kibocsátás" - mondta a szakember.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa

Újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régió ellen az ukrán hadsereg. Arról, hogy ennek az offenzívának a közelgő amerikai elnökváltás fényében mekkora jelentősége van, az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Mennyire ellenálló Magyarország gazdasági szerkezete?

Mennyire ellenálló Magyarország gazdasági szerkezete?

A 2020-as évek gazdasági helyzetét sokszor illetik a polikrízis jelzővel. Ez arra utal, hogy folyamatosan olyan események történnek szerte a világban, amelyek gazdasági válságokat okoznak. A negatív hatások országok közötti terjedésének egyik legfőbb okaként említik a túlzott mértékű globalizációt és a gazdaságok kereskedelmi kapcsolatokon keresztüli függőségeit. Egy nemrég megjelent tanulmányban azt jártuk körül, hogy mely gazdasági szerkezet a legellenállóbb a sokkokkal szemben és miként befolyásolja a nemzetközi munkamegosztásba történő bekapcsolódás mértéke ezt az ellenállóképességet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×