eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
A kokainnál is nagyobb függőséget okoz egy gyakori anyag

A kokainnál is nagyobb függőséget okoz egy gyakori anyag

A legújabb kutatások szerint a dohányzás sejtszinten is nagyobb károkat okoz, mint azt korábban hitték. Ráadásul nem is hinnénk, hogy mennyire komoly függőséget alakíthat ki. „A nikotinfüggőség sokkal erősebb függőséget jelent, mint a kokainnál vagy a heroinnál kialakuló függőség, ráadásul az agy egyes idegsejtcsoportjaiban is változást hoz létre a dohányzás egy bizonyos idő után” - mondta az InfoRádió Szigma – a holnap világa című tudományos magazinműsorában Odler Balázs, a Semmelweis Egyetem tanára.

A magyarok közel 30 százaléka dohányzik. Ami azonban talán még ennél is ijesztőbb, hogy a 13-15 éves korosztályban a naponta dohányzók aránya 10 százalék, míg az alkalmi dohányzóké 20 százalék. Az Eurostat friss adatai szerint Magyarországon az összes daganatos betegséggel összefüggő halálozás 26,3 százaléka a tüdőrákkal függ össze – beleértve a légcső és a hörgődaganatot. Ráadásul azt is tudjuk, hogy tíz tüdőrákból kilenc a dohányzás miatt van.

- Mennyire ismerjük a dohányzás káros hatásait?

- Egész jól. Ma már tudjuk, hogy egyetlen cigarettában több mint négyezer kémiai anyag található és több mint hetvenről tudjuk, hogy rákkeltő hatású.

- Önök mit vizsgálnak, milyen kísérleteket hajtottak végre?

- A dohányzás sejtszintű hatásaira voltunk kíváncsiak. Olyan fehérjéket vizsgáltunk, amelyekről az irodalomból már tudjuk, hogy egyes stresszhatásokra – hősokkra, fertőzésekre, gyulladásos stresszhatásokra – védőfaktorként reagálnak a szervezetben.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy ha egy bizonyos betegségnek – a krónikus obstruktív tüdőbetegségnek – megfelelő, az egészségestől eltérő környezetet hozunk létre, illetve a sejteket dohányfüsttel kezeljük, akkor ezek erre hogyan reagálnak, és betöltik-e vagy elveszítik-e ezt a védő szerepet a dohányfüst hatására.

A kokainnál is nagyobb függőséget okoz egy gyakori anyag

Egy korábbi kísérletben a kollégáimnak sikerült kimutatniuk egy bizonyos hősokkfehérjéről, hogy az védőszerepet tölt be a dohányzás káros hatásaival szemben. Abban az esetben pedig, amikor a sejteknek olyan gyógyszert – a glükokortikolos szteroidot – adtunk, ami a légúti betegségekben gyakran használt gyógyszer, akkor az dózisfüggően emelte ennek a fehérjének a szintjét, vagyis a védőhatását még jobban tudta emelni.

Ezek nagyon fontos eredmények, mert egyrészről a segítségükkel látjuk azt, hogy a dohányzásnak még súlyosabb hatásai vannak sejtszinten is, másrészt pedig

képesek lehetünk olyan fehérjék vagy olyan patofiziológiai útvonalak felderítésére, amelyek később akár terápiás célpontként is szolgálhatnak.

- Az segíthet, ha valaki leteszi a cigarettát? Azt szokták mondani, hogy 6-7 év kell, amíg a tüdő kitisztul. Nyilván nem a daganatról beszélünk, de a sejtpusztulás valamennyire regenerálható?

Mindenképpen. A dohányosok tüdejében az akut légúti gyulladás viszonylag rövid időn belül kialakul, később pedig különféle szöveti eltérések, illetve degenerációk is kialakulhatnak, majd ezután jelentkezhetnek például a rákos sejtburjánzások és a tumoros elváltozások.

Ha valaki abbahagyja a dohányzást, akkor már rövid távon megszűnnek ezek az akut stresszhatások, és a gyulladásos reakció is csökken. Ennek következtében pedig a sejt élettani működése visszaállhat az eredeti szintre. Úgyhogy ilyen szempontból mindenképpen nagyon jó, ha valaki leteszi a cigarettát.

De nemcsak évek alatt alakulnak ki a különböző pozitív hatások, hanem akár már 72 órán belül is: a légzés könnyebbé válik, helyreáll a szaglás. 48 óra után újra megindul az úgynevezett ciliáris sejteknek a mozgása, elkezd tisztulni a tüdő, és 3-9 hónap után már a köhögés és a zihálás is csökken, jelentősen javul a légzésfunkciója.

A hosszútávú hatásként pedig csökken a tüdőrák kockázata. Tudjuk azt, hogy

tíz év után körülbelül 30-50 százalékkal kisebb a tüdőrák kockázata a még mindig dohányzókhoz képest.

- Nehéz letenni a cigarettát?

Sajnos nehéz. Ma már tudjuk, hogy kisebb mértékben genetikai befolyása is van a dohányzásnak, és befolyásolhatja az is, hogy valaki gyermekkorában mit látott a szüleitől. Ami azonban sokkal nehezebb, az a fiziológia függés, ami a nikotinfüggőség miatt alakul ki.

A nikotinfüggőség sokkal erősebb függőséget jelent, mint a kokainnál vagy a heroinnál kialakuló függőség.

Ráadásul azt is tudjuk, hogy az agy egyes idegsejt-csoportjaiban is változást hoz létre a dohányzás egy idő után, ami szintén nem segíti a leszokást.

Másrészről pedig egy nagyon erős pszichológiai függés is kialakul, aminek ugyancsak jelentős szerepe van. Szerencsére az elvonási tünetek ugyan egy-három hétig erősek lehetnek, de átmeneti, és a nikotin ürülésével folyamatosan javulnak és el is tűnnek.

Sajnos a leszokás nehéz, de megoldható, ha valaki eléggé motivált.

- Az e-cigaretta jelent különbséget? Rá lehet szokni az e-cigarettára, illetve helyettesítheti a hagyományos dohánytermékeket?

- Ha az e-cigaretta nikotint tartalmaz, akkor ugyanolyan erős rászokást alakíthat ki, mint a sima cigaretta. A jelentős különbség abban van, hogy sokkal kevesebb kémiai anyag van benne, mint egy normális cigarettában. Megtalálható benne viszont például a formaldehid, ami egy építkezéseknél és tartósításnál használt szer, és tudjuk róla, hogy rákkeltő. Azt is tudjuk, hogy a különböző ízesítésekhez használt diacetyl pedig úgynevezett popcorn tüdő kialakulásához vezethet. Tehát nem teljesen veszélytelen.

Jelenleg körülbelül

85 százalékkal tartjuk kevésbé károsnak az e-cigarettát, mint a normális cigarettát.

De a nagy probléma az, hogy jelenleg nem állnak rendelkezésre olyan nagy tanulmányok, amelyek azt bizonyítanák, hogy az elektromos cigaretta segít a leszokásban. Jobb, mint a hagyományos cigaretta, de egyelőre nem bizonyított eszköz a leszokásban.

A passzív dohányzás veszélyes. Mi a helyzet az e-cigaretta füstjével?

Alapvetően az a füst, ami az e-cigaretta használatakor keletkezik, nem tartalmaz annyi káros anyagot, valójában csak vízgőz. Ezért jelenleg azt gondoljuk, hogy a passzív dohányzás szempontjából sokkal kevésbé káros, mint a hagyományos cigaretta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alig van korszerű ingatlan idehaza, de az otthonfelújítási program nagy hajtóerő lehet

Alig van korszerű ingatlan idehaza, de az otthonfelújítási program nagy hajtóerő lehet

Az évente megépülő húszezer új lakás nagyon elenyésző szám a négy és fél milliós országos lakásállományhoz képest – mondta az InfoRádióban az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója. Nagy Gyula arról is beszélt, hogy az otthonfelújítási programban a nyílászárócsere a legolcsóbb beruházás, a homlokzati és födémszigetelés viszont jelentős kiadásokkal jár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×