A lausanne-i Műszaki Egyetem (EPFL) kutatói a svájci elektronikai és mikrotechnológiai központ (CSEM) tudósaival együtt olyan kamerát fejlesztettek ki, amelyik lehetővé teszi a koraszülöttek kulcsfontosságú életfunkcióinak folyamatos mérését anélkül, hogy érzékelőket kellene a testükre helyezni - olvasható az egyetem közleményében.
Ez azért fontos, mert
a koraszülött kisbabák bőrére helyezett érzékelők az esetek csaknem 90 százalékában tévesen riasztanak.
A kamerák első klinikai tesztjeit a zürichi egyetemi kórházban kezdik meg hamarosan.
"A jelenlegi érzékelők, amelyeket a koraszülöttek törzsére érősítenek, az esetek 90 százalékában tévesen riasztanak, ennek oka elsősorban a csecsemő mozgása" - magyarázta Jean-Claude Fauchere, az egyetem neonatológiai klinikájának orvosa.
A riasztások megzavarják a csecsemőket, mivel minden alkalommal meg kell őket vizsgálni, ráadásul stresszforrás a nővérek számára, akiknek mindannyiszor oda kell szaladniuk a babához. "Ezért a valódi vészhelyzetet esetleg kevésbé kezelnék jól" - tette hozzá Fauchere.
A kamerák segítségével nem lesz szükség semmiféle fizikai kontaktusra a méréshez. A szívverést az újszülött bőrszínének finom változásai alapján monitorozzák, a légzést a váll és a mellkas mozgásának megfigyelésével.
Éjszaka infravörös kamerák veszik át a munkát, ezzel lehetővé válik a folyamatos megfigyelés.