eur:
406.61
usd:
384.4
bux:
0
2024. november 19. kedd Erzsébet

Amit nem a csimpánzoktól örökölt az ember

Mégsem közeli rokonától, a csimpánztól örökölte az önzetlenség erényét az ember - derült ki egy új tanulmányból.

A Nature Communications című folyóiratban közölt eredmények szerint a csimpánzok teljes mértékben önző teremtmények, amelyeket kizárólag saját érdekeik vezérelnek.

A Manchesteri, Birminghami és a St Andrews Egyetem, valamint a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet munkatársai szerint a csimpánzok kis eséllyel tesznek bármit is egymásért, hacsak nem látják előre, hogy milyen hasznuk származik a dologból.

A szakemberek szerint a csimpánzok segítségnyújtó magatartásáról beszámoló korábbi tanulmányok módszertanával volt a hiba. A kutatók most az ugandai Ngamba szigetén működő csimpánzrezervátum 16 példányát vonták be vizsgálatukba.

Az elvégzett két kísérlet során a csimpánzok semmivel sem mutattak nagyobb hajlandóságot egymás táplálkozásának segítésére, mint egymás megakadályozására a kirakott mogyoró megszerzésében.

A Manchesteri Egyetem munkatársa, Keith Jensen szerint a szociális viselkedés evolúciója, és az, hogy mi veszi rá az embert az önzetlenségre, ma is fontos vitatéma tudományos körökben.

"Egy tetszetős elmélet szerint az emberi önzetlenség gyökerei legalább a csimpánzokkal közös ősünkig nyúlnak vissza" - mondta Jensen, hangsúlyozva, hogy a mostani eredmények azonban megkérdőjelezik ezt a nézetet.

Címlapról ajánljuk
Marsai Viktor: Donald Trump már most készülhet az első komolyabb csatájára a tervezett deportálások miatt

Marsai Viktor: Donald Trump már most készülhet az első komolyabb csatájára a tervezett deportálások miatt

Donald Trump Fehér Házba való visszatérésével hatékonyabb lehet a határvédelem, a kampánya során megfogalmazott üzeneteknek pedig nagyon erős elrettentő ereje lehet a migráció kezelésében – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója, aki arról is beszélt, hogy a régi-új elnök várhatóan vámok lehetséges kivetésével igyekszik majd nyomást gyakorolni a küldő országokra.

Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Nem lehet megállítani egy epilepsziás rohamot, ugyanakkor az orvosok mellett a közvetlen környezet is sokat tehet azért, hogy ne legyen nagyobb baj. A szakemberek ilyenkor semmiképpen nem használnak defibrillátort, újraélesztéssel próbálkozni indokolatlan esetben csak további problémákat okozna – mondta az InfoRádióban Ilniczky Sándor neurológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×