eur:
407.75
usd:
358.63
bux:
87168.15
2025. április 17. csütörtök Rudolf

Kínai siker az űrben

Sikeresen összekapcsolódott a kínai űrállomással a két napja felbocsátott kétfős űrhajó - jelentette a kínai űrhivatal.

A dokkolás automatikus üzemmódban történt, és a csatlakozás után a két kínai asztronauta átment az űrmodulba.

A Sendcsou-11 űrhajót a Hosszú Menetelés-2F típusú hordozórakétával hétfőn indították útnak az északnyugat-kínai Csiucsüen űrközpontból. A rakéta egy ötven és egy 37 éves űrhajóst vitt az űrbe. Az asztronauták számos kísérletet fognak végrehajtani az egy hónapja a Föld körül keringő Tienkung-2 űrállomáson, amely egyelőre csak egy modulból áll, de szakértők fontos mérföldkőnek tartják az évtized végére tervezett, a Marshoz készülő küldetéshez. Az űrmodulban 14 tudományos berendezés van, köztük a világ legnagyobb nagy érzékenységű gammasugárzás-érzékelője, amelyet kínai és európai mérnökök közösen fejlesztettek ki.

Az asztronauták különféle orvosi és biológiai kísérleteket fognak végrehajtani, illetve felkészítik az űreszközt a főmodul csatlakoztatására, amire két év múlva kerülne sor.

Kína hatodszor küldött fel asztronautákat az űrbe, de a mostani űrmisszió lesz az eddigi leghosszabb, és kulcsfontosságú a kínai űrállomás kiépítése szempontjából. Kína első űrállomását, a Tienkung-1-est 2011 szeptemberében indították Föld körüli pályára, és az idei év elején vonták ki a szolgálatból.

Címlapról ajánljuk

Hogyan lett egy Nyugaton tanult bankár Putyin amerikai nyitásának kulcsembere?

Húsvét előtt úgy tűnt, hogy hiába Donald Trump amerikai elnök igyekezete, nem jön össze a jelképes határidőre a 30 napos ukrajnai tűzszünet. Viszont a háttérben tovább folytatódott az amerikai–orosz enyhülés, amelynek egyik meghatározó alakjává lépett elő egy korábban szürke illetékes, Kirill Dmitrijev, az Orosz Külföldi Befektetési Alap vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×