eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Ideje megbeszélnünk, mi történt az I. világháborúban

Fontos, hogy a nemzeti történelmi szemléletek kapcsolódhassanak egymáshoz, és értsék egymás szempontjait - fogalmazott Katona Csaba. A történész "A román és magyar nemzetépítő törekvések az első világháború időszakában" elnevezésű bukaresti konferencia után hangsúlyozta: érdemes az akkor élt emberek hétköznapjain keresztül vizsgálni a történelmi eseményeket.

„Közel egy évszázad telt el az első világháború óta, és nagyon sokáig lényegében két párhuzamos történelemelbeszélés, narratíva létezett egymás mellett” - emlékeztetett a történész.

Kifejtette: az egyik volt a miénk, a magyaroké, akik a vesztes szemszögéből nézték az eseményeket. A meghatározó negatív élményünk Trianon, és az ezzel járó területveszteség, az ezzel járó lelki trauma. Számunkra az első világháború valaminek a vége volt, egyben egy hanyatlás kezdete. Ugyanakkor számos szomszéd ország esetében ez egy sikertörténet kezdete.

„Mi mindig úgy beszéltünk erről, hogy ez egy csapás, veszteség, igazságtalanság, ők pedig úgy, hogy diadal, az igazság győzelme” - fogalmazott Katona Csaba.

„Ez a kétféle narratíva eddig nem tudott beszélni egymással. Ennek az az oka, hogy mind a két ország szigorúan és csakis nemzeti alapon közelítette meg a történéseket” - ,magyarázta a szakértő.

„Ugyanakkor ez a két párhuzamos történelem nem két párhuzamos történelem, ez egy történelem. Ami nekünk veszteség, az nekik győzelem” - mondta a történész.

„A mostani konferencia küldetése az volt, hogy végre ne egymás mellett beszéljünk el, hanem együtt beszéljünk ezekről a dolgokról, próbáljuk megérteni a másik álláspontját, próbáljunk meg közelebb kerülni a történésekhez olyan módon, hogy megértsük, minden fájdalmával, minden örömével. Ez a mi közös történelmünk, a miénk együttesen” - hangsúlyozta Katona Csaba.

A témáról bővebben ma este a hét órai hírek után kezdődő Szigma - a holnap világa című műsorunkban hallhatnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 19. 22:14
×
×
×
×