eur:
402.72
usd:
357.38
bux:
96487.41
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán

Lifttel juthatunk fel az űrbe

A rakétáknál olcsóbban és egyszerűbben is szállíthatna a jövőben embereket, műholdakat és egyéb anyagokat az űrlift, amelynek különböző prototípusait hét német és japán diák kutatócsoport mutatja be a héten az Európai Űrlift Versenyen (European Space Elevator Challenge) a németországi Garchingban.

A két-három kilogrammos terhet elbíró modellek egy száz méteres kötél mentén emelkednek fel egy ballonhoz a csütörtökig tartó versenyen. A cél, hogy a fiatal kutatók érdeklődését felkeltsék az űrlift ötlete iránt, és kiépüljön egy közösség - közölte a megmérettetést szervező Müncheni Műszaki Egyetem rakétatechnikai és űrutazási tudományos munkaközössége (WARR). A legjobb csapat pénzjutalomban részesül.

Hogy a felvonót tényleg megépítik-e valaha, csak másodlagos kérdés. "Az a fontos, hogy alkalmazhatom mindazt, amit fizikából és informatikából tanultam" - mondta az egyik versenyző.

A fiatal kutatók által kitalált rendszerek többnyire csigákkal dolgoznak, amelyek a kábelre feszülve mozgatják felfelé a kapszulát. Az egyelőre megoldatlan központi kérdéssel, hogy létezhet-e a több ezer kilométer hosszúságú kötél elkészítéséhez alkalmas anyag, csak kevesen foglalkoztak.

A tudósokat évtizedek óta érdekli az űrfelvonó ötlete. Pusztán matematikai alapon a modellek gyakorlatba való átültetése könnyen elképzelhető, az elmélet gyakorlati megvalósítása azonban a kötél anyagánál akadályokba ütközik.

Mintegy 36 ezer kilométeres magasságban, ahol az úgynevezett geostacionárius pálya is található, a nehézségi és a centrifugális erő egyensúlyt tart. Így itt egy lehetséges űrállomás stabil ponton mozogna a Föld körül, a bolygó mindig ugyanazon pontja felett lenne. A geostacionárius műholdak is ebben a magasságban repülnek.

A felvonó földi állomásának fizikai okok miatt az Egyenlítőn, lehetőleg vízben kell lennie - emiatt hatalmas kiterjedésű területen kellene repülési tilalmat bevezetni.

Tobias Ortmann, a verseny projektvezetője szerint ezek már alaposan átgondolt tények, a kötél anyaga viszont problémát jelent: "az acélkötelek több kilométer után érik el határértékeiket, ahogyan az a függőhidaknál is látható". A kutatók e célból jelenleg a grafén nevű nanotechnológiai anyagot vizsgálják, amely tulajdonképpen egy egyetlen atom vastagságú grafitréteg.

A kötél mellett annak kérdését is meg kell oldani a megvalósításhoz, hogy hogyan és milyen sebességgel lehet egy ilyen hosszú kötelet felvinni az űrbe. A rakétasebesség nem jöhet szóba: egyes kutatók szerint 200, mások szerint 600 kilométer per óráról lehet szó. Mindkét esetben napokig, akár egy hétig is eltarthat az út.

Ortmann maga is elismerte, hogy távol állnak még a megvalósítástól. "Az igazi kérdés az, vajon még ebben az évszázadban sikerül-e" - mondta a szakértő.

Címlapról ajánljuk
Kelemen Hunor: ilyen nagy választási fordulatra még nem volt példa

Kelemen Hunor: ilyen nagy választási fordulatra még nem volt példa

Nicusor Dan vasárnapi elnökválasztáson elért győzelme után nyilatkozott az InfoRádióban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke arról, hogy már a kormányalakítási tárgyalások is problematikusak lesznek, lévén a nagy pártok élén ideiglenes elnökök állnak. Egy újonnan felálló kormányban pártja szerepvállalásáról is szólt.

Donald Trump tárcsázza Vlagyimir Putyint - és ami utána jön

Hogyan tovább az áttörés nélküli, közvetlen orosz-ukrán tárgyalások után? Hírek szerint Trump amerikai elnöknek fogytán a türelme Moszkvával szemben. Az európai vezetők, pedig eheti, Putyin orosz elnökkel tervezett hívása előtt még inkább erre terelnék.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Egészségesen élnek a magyarok? Most kiderül az igazság!

Egészségesen élnek a magyarok? Most kiderül az igazság!

A felsőfokú végzettséggel rendelkező, fővárosban élő 30-39 év közötti lakosok érzik a leginkább jónak egészségi állapotukat - derül ki a 21 Kutatóközpont Portfolio megbízásából készített reprezentatív kutatásából. Ebben arra is rákérdezett a kutatóintézet, hogy kik részesítik előnyben az egészségügyi szűréseket, kik és mikor fordulnak problémáikkal orvoshoz, és a magyarok mit tesznek annak érdekében, hogy egészséges életmódot folytassanak. A felmérés az egészséges életmód több dimenzióját is megragadta (táplálkozás, mozgás, alvás, stressz, lelki egészség), és nagyon érdekes megállapítása, hogy az iskolai végzettség alapján nagyon megosztott a társadalom abban, hogy mennyire étkezik egészségesen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×