eur:
401.7
usd:
364.22
bux:
72649.8
2024. október 4. péntek Ferenc

Rájöttek a madarak repülésének titkára

Minden repülésre képes madár ugyanabban a kis szögtartományban mozgatja szárnyát - fedezték fel amerikai kutatók, akik szerint ez a repülés kulcsa.

A Nature tudományos magazinban olvasható tanulmányukban a szakemberek azt a következtetést vonták le, hogy az első madarak azért tanulhattak meg repülni, mert szárnyukkal a megfelelő szögben vertek.

A kutatás vezetője, a Montanai Egyetem munkatársa emlékeztetett arra, hogy a repülés titkát mintegy százötven éve próbálják megfejteni, mára két fő elképzelés alakult ki. Az egyik szerint a madarak úgy tanultak meg repülni, hogy magasabb helyekről, például fákról elrugaszkodtak, majd vitorlázva földet értek.

Mások szerint viszont az első repülésre képes madarak a ragadozók elől menekülve a földön futottak és csapkodtak a szárnyukkal, míg fel nem emelkedtek a levegőbe. A mostani felfedezés mindkét elméletbe beleillik.

A montanai kutatók, Ken Dial professzor és munkatársai gyorsított videofelvételeken vizsgálták a madarak szárnymozgását, amint egy meredek emelkedőn futottak fel, ekkor vették észre, hogy a szárnytartás szögét egyáltalán nem változtatják.

A szakemberek úgy vélik, hogy a madárfiókák szárnya hasonló némely dinoszaurusz részben kialakult "előszárnyához", amelyet az útjukba kerülő sziklák és egyéb akadályok elkerülésére használtak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.04. péntek, 18:00
Dezső Tamás
a Migrációkutató Intézet főigazgatója
Elfogadta a kormány a földhő hasznosítási koncepciót

Elfogadta a kormány a földhő hasznosítási koncepciót

Megjelent a csütörtökön véget ért kormányülés után a késő esti Magyar Közlönyben az a határozat, amely értelmében elfogadta a kormány a Nemzeti Földhő Hasznosítási Koncepciót. Erről is szó lesz a Portfolio jövő csütörtöki Energy Investment Forum konferencián, amelynek egyik nyitó előadója Lantos Csaba energiaügyi miniszter lesz, még nem késő regisztrálni itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 3. 10:59
×
×
×
×