eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
The British Indian Ocean Territory (BIOT) or Chagos Islands (formerly the Oil Islands) is an overseas territory of the United Kingdom situated in the Indian Ocean, halfway between Africa and Indonesia. The territory comprises a group of seven atolls comprising more than 60 individual islands, situated some 500 kilometers (310 mi) due south of the Maldives archipelago. The largest island is Diego Garcia (area 44 km squared), the site of a joint military facility of the United Kingdom and the United States. Following the eviction of the native population (Chagossians) in the 1960s, the only inhabitants are US and British military personnel and associated contractors, who collectively number around 4,000 (2004 figures). (Photo by: Pictures From History/Universal Images Group via Getty Images)
Nyitókép: History/Universal Images Group via Getty Images

London lemondott egy fontos szigetcsoportról

Mauritiusnak adja át az indiai-óceáni Chagos-szigetcsoport feletti szuverenitást a brit kormány.

A londoni külügyminisztérium által csütörtökön bejelentett történelmi jelentőségű politikai megállapodással több évtizedes jogi és diplomáciai vita zárul le.

A tárca külön közleményben hangsúlyozza, hogy a szigetcsoport legnagyobb szigetén, Diego Garcián működő,

stratégiai fontosságú brit–amerikai haditengerészeti és légitámaszpont működése az egyezmény alapján továbbra is biztosított.

Sir Keir Starmer brit és Pravind Jugnauth mauritiusi miniszterelnök közös közleménye szerint mindkét ország elkötelezte magát a támaszpont hosszú távú és biztonságos működése mellett, mivel a katonai létesítmény létfontosságú szerepet tölt be a regionális és a globális biztonsági rendszer fenntartásában.

Az Egyesült Államokkal csaknem hat évtizede kötött, titkosított szerződésben London vállalta, hogy a Chagos-szigetek kétezer lakóját elszállítja a szigetcsoportról, közvetlen irányítása alá veszi a szigeteket Indiai-óceáni Brit Területek néven, és nem engedélyezi a jórészt Mauritiusra áttelepített egykori lakosok visszatérését.

Az otthonuk elhagyására kényszerített chagosiak és leszármazottaik az elmúlt évtizedekben több bíróság pert is megnyertek a brit kormány ellen, London azonban csak most jutott egyezségre arról, hogy lemond a szigetcsoport feletti fennhatóságról.

A megállapodást lehetővé tévő egyik legfőbb tényező az volt, hogy a Diego Garcián működő támaszpont jövőbeni fennmaradásáról is sikerült egyezségre jutni.

Diego Garcia a hidegháború idején, illetve az öbölháborúk alatt is alapvető szerepet töltött be, és amerikai B-52-es hadászati bombázók is állomásoztak itt.

A londoni külügyminisztérium csütörtöki ismertetésében úgy fogalmaz, hogy a kétévi tárgyalássorozat eredményeként megszületett megállapodás alapján Mauritius szuverenitása a Chagos-szigetek egészére, köztük Diego Garciára is kiterjed, de

az egyezmény Nagy-Britanniának is felhatalmazást ad „99 évnyi kezdeti időszakra” a Diego Garcián működő támaszpont feletti szuverén jogok gyakorlására.

A megállapodás szerint Mauritius akadálytalanul végrehajthatja azt a programot, amelynek célja a chagosiak visszatelepítése a Chagos-szigetekre, de ez nem vonatkozik Diego Garciára.

A brit külügyi tájékoztatás hangsúlyozza, hogy politikai megállapodás jött létre, amelyet formális államközi szerződéssel kell majd véglegesíteni.

A minisztérium szerint a politikai megállapodást az Egyesült Államok és India is maradéktalanul támogatja.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×