eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Roszkozmosz orosz űrügynökség által 2022. december 15-én közreadott kép a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásról (ISS). Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA és az orosz űrügynökség szivárgás miatt lemondta Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajós december 14-re tervezett űrsétáját az űrállomás körül. Az orosz űrhajósoknak korábban, november 25-én már le kellett mondaniuk egy űrsétát, akkor az űrruhájukkal kapcsolatban merült fel gond.
Nyitókép: MTI/AP/Roszkozmosz

Nagy baj van az űrállomáson

Egyre aggasztóbb mértékben szivárog a Nemzetközi Űrállomás orosz modulja.

Az orosz Zvezda modul szivárgása annyira aggasztó, hogy az orosz és az amerikai hivatal illetékesei is találkoztak miatta - közölte legutóbbi jelentésében a NASA föfelügyeleti szerve (OIG). A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 1998 óta kering a Föld körül, a NASA mellett Kanada, Japán és Európa űrhivatalainak üzemeltetésében 2030-ig - írja a hvg.hu.

Bár korosodik, az ISS esetében minden fél kiemelten ügyel a biztonságra – és azt is érdemes megjegyezni, hogy nem egyidősek az elemei, ugyanis modulokból épül fel, és fokozatosan állították össze számtalan indítás során. Az orosz Zvezda modulon azonban egészen biztosan meglátszik az idő múlása:

az elmúlt öt évben folyamatosan szivárog belőle a levegő, ráadásul egyre jobban. A szivárgás helye a modul egyik dokkolási pontja.

Most már a legmagasabb veszélyességi szintű a szivárgás annak súlyossága miatt; februárban kezdett rosszabbodni a helyzet, a napi szivárgás mértéke ugyanis megduplázódott. Az OIG jelentése kiemel számos kockázatot: például, hogy mennyire korlátozott a személyzet evakuálásának lehetősége vészhelyzet esetén. Szintén hangsúlyozzák az ISS karbantartásának növekvő költségeit.

A NASA és a Roszkozmosz képviselői májusban és júniusban is találkoztak, hogy megvitassák a szivárgást. Az amerikai űrügynökség illetékesei szerint az orosz kollégáik biztosak abban, hogy képesek lesznek monitorozni és lezárni a szóban forgó szervizmodul nyílását, mielőtt a szivárgás mértéke elérné a tarthatatlan szintet. A Gizmodo azonban megjegyzi:

úgy tűnik, a két űrhivatal nem tudott megegyezni abban, hogy mely ponton kéne tarthatatlannak minősíteni a helyzetet.

Addig is, a két szervezet folyamatosan szemmel tartja a problémát, és arra készülnek, hogy amikor nincs rá szükség, bezárják a szervizmodult, így minimalizálva az elszökő levegő mennyiségét – nem mellesleg elszigetelve a szivárgást az ISS többi részétől.

Érdemes megjegyezni, hogy a problémás orosz szervizmodul végleges lezárása sem jelentene súlyos problémát, de a teherűrhajók számára jelentene eggyel kevesebb dokkolási lehetőséget, és az ISS pályakorrekciójához is több üzemanyagra lenne szükség.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×