eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A holland csapat tagjai ünnepelnek, miután megnyerték a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság C csoportjának második fordulójában játszott Hollandia-Ausztria mérkőzést az amszterdami Johan Cruyff Arenában 2021. június 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters pool/Piroschka Van De Wouw / POOL

Nyolcaddöntő Budapesten, politikai felhangokkal

Este hat órától rendezik a labdarúgó-Eb utolsó budapesti mérkőzését: az eddig minden mérkőzését megnyerő holland csapat a csehekkel találkozik.

Még a Kicker sportmagazin is hírt adott arról, hogy „a holland szurkolók tiszteletére fényshow-t rendeztek Budapest egyes részein.

A KNVB, a holland labdarúgó-szövetség és a holland csapat támogatóinak kezdeményezésére narancssárga színbe borult a belváros néhány pontja. Körülbelül 7000 holland szurkolót várnak a magyar fővárosba a ma esti, Csehország elleni mérkőzésre”. A Kicker megjegyzi még: ismert szokás, hogy a holland labdarúgó-válogatott minden fontos mérkőzése előtt narancssárgára színezik az utcákat.

Ha már a színeknél tartunk, Georginio Wijnaldum, az Oranje a tornán már háromgólos csapatkapitánya előre jelezte, hogy szívárványszínű, OneLove feliratos karszalagot fog viselni, tiltakozásul az Európa-szerte visszhangot kapott magyar pedofilellenes törvény ellen. Ugyanakkor a The Guardian idézte nyilatkozatát, amely szerint

„nem csak Magyarország ellen van ez a lépés. A karszalag sokat jelent, mert a sokszínűség mellett állunk ki

- az egy szerelem azt jelenti, hogy mindenki ennek része, és mindenkinek szabadnak kell lennie, annak lennie, aki valójában.”

A nyáron a Liverpooltól a Paris Saint-Germainhez igazolt támadó középpályás azt is közölte, hogy abban az esetben, ha bármiféle rasszista megnyilvánulást észlel majd, levonul a pályáról. Vélhetően az a nyilatkozat is szerepet játszott Csányi Sándornak, az MLSZ elnökének a szurkolókhoz intézett felhívásában.

Ami a mérkőzést illeti, a fogadóirodák szerint az Oranje az esélyesebb. A csapat 2021-ben eddig

még az elveszített mérkőzésein is legalább két gólt szerzett,

kitűnő góllövő formában van. A csoportszakaszban minden más csapatnál több gólt szerzett.

A mérkőzés bizonyos értelemben a visszavágás lehetőségét is megadja a hollandoknak: a 2016-os Európa-bajnokságon való részvételtől éppen a csehek ütötték el őket, miután Amszterdamban 3-2-re, Prágában 2-1-re nyertek.

Frank de Boer a Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind, Van Aanholt védőötöst tervezi, Frenkie de Jong, Wijnaldum, és a fiatal Graverberch alkotja majd a középpályás, Memphis Depay és Malen pedig a csatársort.

A csehek hangulatát jól jellemzi a korábbi klasszis csatár, Jan Koller véleménye, aki azt felelte az esélyeket firtató kérdésre a Blesk című bulvárlapnak:

„Inkább a szívemre, mint az eszemre hallgatok, amikor azt mondom, továbbjutunk, mégpedig tizenegyespárbajban.” Mindazonáltal a Blesk által megkérdezett öt korábbi játékos (Kolleren kívül Marek Jankulovski, Ivan Hasek, Horst Siegl, Jiri Novotny) közül egyedül Siegl tippelt holland továbbjutásra – a többiek is a szívükre hallgattak.

Jaroslav Silhavy, a csehek szövetségi kapitánya a Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek – Soucek, Holes – Masopust, Barák, Jankto – Schick tizenegyet tervezi, két fontos hiányzója Darida és az eltiltott Boril.

A cseh sajtó megjegyzi, hogy a válogatottnak volt alkalma jól felkészülni a hollandokból, mert Silhavy egyik segítője, Tomás Galasek, a korábbi válogatott futballista, az Ajax egykori csapatkapitánya, aki tíz éven keresztül futballozott Hollandiában, kiválóan ismeri az ottani labdarúgást.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×