A semlegesség azt jelenti, hogy a sportolók nem használhatják nemzeti szimbólumaikat, ha győznek, nem játsszák le nekik a himnuszukat. Emellett csak akkor nevezhetnek, ha nem támogatják aktívan Oroszország Ukrajna elleni háborúját. A két ország azon versenyzőit és csapatait, akiknek, illetve amelyeknek bármilyen katonai kötődése van, továbbra is kizárják a viadalokról.
Oroszország sportminisztere, Oleg Maticin egyenesen "embertelennek" minősítette a NOB döntését.
"A NOB ajánlása, amellyel külön csoportba sorolja az orosz sportolókat, jogellenes, a csapatsportokat tekintve pedig diszkriminatív" - fogalmazott a politikus, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a versenyzők évek óta az olimpiára készülnek.
"Ez a munkájuk, az életük. Az, hogy elveszik tőlük ezt a jogot, embertelen"
- mondta.
A NOB végrehajtó bizottságának keddi ülése után Thomas Bach elnök hangsúlyozta: a 2024-es párizsi olimpiával kapcsolatban még nem született hasonló tartalmú döntés, ezt későbbre halasztották.
A NOB amellett is állást foglalt, hogy a két érintett országban továbbra se rendezzenek nemzetközi versenyeket, a két kormány képviseletében pedig ne hívjanak meg senkit a sporteseményekre.
Az ukránok korábbi bokszvilágbajnoka, Volodimir Klicsko (a kijevi polgármester Vitalij testvére) is bírálta a NOB lépését.
"Ez a döntés beszennyezi az olimpia szellemiségét. Olyan, mint maga a háború: ostobaság"
- írta a Twitteren a 47 éves sportember, s mellékelt egy fotót is, amelyen az 1996-os atlantai játékokon szerzett aranyérmével a nyakában látható.
Klicsko szerint Thomas Bach "Oroszország érdekeit szolgálja", a semleges zászló pedig "rossz zászló". A korábbi ökölvívó a háború kitörése óta a NOB elnökének egyik legnagyobb kritikusa.
Az orosz és fehérorosz sportolók - a legtöbb sportágban - azóta nem szerepelhetnek a nemzetközi porondon, hogy Oroszország Fehéroroszország támogatásával tavaly februárban háborút indított Ukrajna ellen.
Több ország ellenzi a NOB politikáját, szerintük csak akkor lehetne engedélyezni az érintettek szereplését, ha Oroszország beszünteti a háborút, továbbá Ukrajna visszakapja szuverenitását és területi integritását. Ha ez nem történik meg, és az oroszok, fehéroroszok mégis versenyezhetnének a 2024-es párizsi olimpián, akkor Ukrajna akár bojkottálhatja is a játékokat.
Kedden
318 vívó írta alá azt a nyilatkozatot, amelyben kifogásolják az orosz és fehérorosz sportolók visszatérését, "katasztrofális hibaként" jellemezték,
hogy a Nemzetközi Vívószövetség (FIE) és a NOB fontolóra vette ezt. A vasárnap zárult újdelhi női ökölvívó-világbajnokságot tucatnyi ország bojkottálta az orosz-fehérorosz jelenlét miatt.
A világ más részein ugyanakkor - így Ázsiában, Dél-Amerikában és Óceániában - támogatják az oroszok és fehéroroszok visszatérését.