Nagy port kavart a dán Tv2 által nyilvánosságra hozott Sportradar-jelentés, amelyből kiderült, hogy az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) már 2018 óta tud arról, hogy nyolc játékvezető-páros 26 mérkőzése kapcsolatba hozható fogadási botrányokkal – írja a Dániasport.
Az ügy ezért is érdekes, mert két játékvezetői páros, a horvát Matija Gubica, Boris Milosevic, illetve az északmacedón Gjorgij Nacsevszki, Slave Nikolov kettős jelenleg is dolgozik a lengyel–svéd közös rendezésű világbajnokságon. Sőt hétfőn utóbbiak vezették a Portugália–Magyarország mérkőzést, amelynek első percében végleg kiállították a magyar Sipos Adriánt.
A dán Tv2 a 26-ból néhány mérkőzést már kiemelt, köztük volt például két veszprémi összecsapás, a Vardar Szkopje elleni 2016. december 6-i SEHA-liga (28-28) és a Kielce elleni 2017. október 15-i Bajnokok Ligája-csoportmérkőzés (32-32) is. De állítólag a Győri Audi ETO KC-nak is van gyanús meccse.
A lap egy veszprémi mérkőzést emel ki a kettő közül: a Veszprém–Vardar Szkopje SEHA-liga találkozót még 2016-ból.
A meccs a szünetben 12-12, majd a végeredmény 28-28 volt.
Ilyesmire lehet fogadni, és nagyon nagy pénzt hozhat. Jellemzően focimeccseken játsszák meg, nem kézilabdában.
Idézik a dán Tv2 szakmai elemzését. Eszerint "a Veszprém az utolsó percben birtokolra a labdát, egy góllal vezetett, amikor a veszprémi beállós, Andreas Nilsson ellen belemenést ítéltek.
Teljesen borzalmas döntés
– mondta az egyik elemző, és fotóval is igazolta ezt. Majd öt másodperccel a lefújás előtt a játékvezetők teljesen érthetetlen büntetőt ítéltek a Vardarnak. A szkopjei csapat kiegyenlített, a meccs döntetlennel zárult. Ezt a találkozót a horvát Matija Gubica és Boris Milosevic vezette.
A győri kézilabdázóknál egyelőre nem tudható, mely találkozóról van szó.
Az ügyben a bírók tevékenységét tartják gyanúsnak, miközben játékosok is megszólaltak már.
Rasmus Lauge, aki jelenleg a Veszprémben játszik, de még a Flensburg-Handewitt kézilabdázójaként volt érintett, azt mondta a botrány kirobbanása után, hogy "mi mindent megteszünk a pályán, aztán meglátjuk, mi sül ki belőle” – hozzátéve, hogy a nyilvánosságra hozott jelentés hihetetlenül sajnálatos.
Az Európai Kézilabda Szövetség már 2018-ban megkapta a Sportradar jelentését, át is adta az illetékes hatóságoknak, de a mérkőzések áttanulmányozása után nem talált okot további gyanúra. Hasonlóképpen cselekedett vasárnap a nemzetközi szövetség is, amely csak annyit közölt, hogy
a játékvezetők minden gyanú felett állnak, amíg be nem bizonyosodik, hogy bűnösök. Így vezethetnek továbbra is vb-mérkőzéseket.
A fogadóirodák nem nézik tétlenül a történteket, az érintett játékvezetők feketelistára kerülnek, és az általuk vezetett mérkőzések eleve alacsonyabb szorzókkal kerülnek be a fogadások közé.