Gyulai Márton, az Európai és a Magyar Atlétikai Szövetség vezetőségi tagja szerint nem lehet önmagában csak Christian Coleman ügyét nézni. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség által létrehozott antidopping szervezet, az Athletics Integrity Unit (AIU) évek óta keményen dolgozik, hogy betartassa a szabályokat. Az elmúlt esztendőben viszont attól volt hangos a média, hogy rendre a kenyai és más afrikai országok futóit, illetve az orosz és ukrán sportolókat tiltják csak el, miközben másokkal kivételeznek.
Olaj volt a tűzre az egy hete napvilágot látott hír, miszerint Salwa Eid Naser, a női 400 méteres síkfutás világbajnokát felmentették, annak ellenére, hogy ő négy doppingellenőrzést mulasztott el, ez is erősítette azokat a vádakat, hogy a szervezet mindenkit kimosdat. Majd következett Christian Coleman esete, amely hideg zuhanyként hatott. Gyulai Márton megjegyezte, a százon világbajnok, fedett pályás világcsúcstartót nem az AIU tiltotta el, amely már júniusban felfüggesztette a rajtjogát, hanem a nemzetközi szövetség fellebbviteli bizottsága.
Ugyanakkor Christian Coleman – mai tudás szerint – soha nem élt tiltott szerekkel, és soha nem találtak a vizeletében vagy vérében olyat, ami meg nem engedett győzelemhez juttathatta volna. Amit elkövetett, hogy 12 hónapon belül három alkalommal nem lehetett megtalálni az előre leadott helyszínen, ahol a doppingellenőrök azért keresték volna föl, hogy mintát adjon. De ez is doppingvétség, sok más egyéb mellett.
Bár vétkezett, nem csalt, hanem mulasztott
– hangsúlyozta a szakember. Ami viszont még Coleman rovására írható, hogy nyár elején, amikor a felfüggesztése megtörtént, ahelyett, hogy beismerte volna, hogy hibázott, még neki állt feljebb. Márpedig nagyon rossz üzenet lett volna a világ sportjának, ha a nemzetközi szövetség meghajol ezelőtt, mondván „rendben van, te vagy a világcsúcstartó és világbajnok, neked szabad”.
Jelen állás szerint Christian Coleman 2022 májusában, a saját hazájában, az Egyesült Államokban tervezett világbajnokságon térhet vissza.