Magyar klasszikus és kortárs darabok, vidéki és külhoni magyar társulatok is helyet kaptak a budapesti Nemzeti Színház májusi műsorában: Marosvásárhelyről, Szombathelyről és Székesfehérvárról is érkeznek vendégelőadások. Május 22-én Jókai Mór A kőszívű ember fiai című művének színpadi változata látható a székesfehérvári Vörösmarty Színház előadásában.
"Jókai Mór biztosan nem véletlenül írta A kőszívű ember fiai című regényének címe alá azt, hogy 1869. Mit akart vele mondani? Valószínűleg azt, hogy húsz évvel a forradalom vérbefojtását követően másként látta a dolgokat, bonyolultabban és árnyaltabban. Ez a regény a XIX. század Magyarországának megosztott társadalmát, annak egészen különleges figuráit ábrázolja. Ma Magyarország egy végtelenül megosztott társadalom, egy megosztott ország. És egy ilyen megosztott országban olvasni, hogy mi is történt a XIX. század közepén Magyarországon, ezek olyan történelmi áthallások, amelyek felerősítik a mű minden sorát és bizonyos értelemben talán az üzenetét is" – mondta Szikora János rendező, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója.
A regény dramaturgiai feldolgozásáról azt mondta, ilyen esetben mindig valami kimarad az eredeti változatból, de szerinte "Jókai egy kincsesbánya". Jobbnál jobb figurák és epizódok vannak a regényében, és igazából azt volt nehéz eldönteni, hogy mi az, amitől megválnak. A Baradlay család története az a fő motívum, amelyre felfűzték az egyéb történeteket.
Szikora János arra is emlékeztetett, hogy A kőszívű ember fiai kapcsán sokakban élénken él a Várkony Zoltán rendezte film, de az a regénynek csak nagyjából a felét dolgozta fel. "Kimaradtak figurák, kimaradtak történetek, epizódok, hosszú-hosszú fejezetek, mi ezekből átemeltünk olyanokat, amelyeket fontosnak tartottunk, pontosan annak érdekében, hogy a néző számára világos legyen, hogy ez a XIX. század közepi Magyarország mennyire megosztott volt, hogy például jó lesz nekünk most ez a forradalom, vagy nem lesz jó. Jó lesz, ha szembeszegülünk az osztrákokkal, vagy nem lesz jó. És ez a megosztottság néha humoros, néha pedig tragikus formában folyamatosan felbukkan a regényben és az előadásban is" – mondta a rendező.
A Nemzeti Színház májusi műsorában vendégszerepelnek a darabbal, és ez nagy lehetőség a színi igazgató szerint, mert Székesfehérvár nincs ugyan messze a fővárostól, mégsem járnak oda színházba a budapesti emberek, pedig meggyőződése, hogy nagyon sokan kíváncsiak lennének erre a különleges Jókai-adaptációra.
"A kőszívű ember fiaiból többfajta sikeres színpadi változat létezik, és ez egy ismeretlen arcát mutatja a regénynek, méltatlanul elfeledett vagy kihagyott részeit erősíti fel, és ezzel egy kicsit teljesebb képet szeretnénk adni mindenki számára, akit érdekel ez a korszak" – mondta Szikora János.