eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Dinyés Dániel vezényel a Hungarian Studio Orchestra és az Á la cARTe kórus közös koncertjén az Ördögkatlan Fesztiválon Beremenden 2013. augusztus 2-án.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Beethoven izgalmas korszakával jön a Zenemánia

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zenemánia – Az ifjú Beethoven című bérletsorozatával indítja az újévet. A fiatal generációt, mint minden évadban, ezúttal is a program beavató koncertjei kalauzolják a klasszikus zene rejtelmeinek világában. A vasárnapi beszélgetős koncertet Dinyés Dániel konferálja és vezényli. A karmesterrel beszélgettünk.

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar egész évadon átívelő „beavató” koncertsorozatában, a Zenemániában idén Beethoven első három szimfóniája kerül terítékre. "A zeneszerző munkásságának egy olyan szakasza, amikor tulajdonképpen kialakul az, amit ma úgy hívunk: Beethoven-stílus" – magyarázta Dinyés Dániel.

A karmester megjegyezte: a zeneszerzőknél mindig van egy jól látható darab, ami után minden műve érdekessé válik, ami Beethoven esetében mindenképpen a harmadik, az Eroica szimfónia volt. A programban tehát az az út szerepel, amelyen a zeneszerzőből nemcsak a korszak, hanem talán az egész zenét meghatározó komponista válik – tette hozzá.

Dinyés Dániel úgy véli, egy korszakos zeneműről voltaképp bármeddig lehet beszélni, miután mindenki eltérő dolgot lát benne, ezért is adják elő ezeket számtalanszor. „Pont az a csodálatos, hogy mindenki, aki elolvassa, ránéz, vagy elő akarja adni, mind-mind más és mást lát, innen lehet tudni, hogy egy zseniális műről van szó” – emelte ki a karmester, hozzátéve: szinte minden karmesternek megvan a maga Beethoven-ciklusa is.

Végül arra is kitért, hogy a sorozat alkalmával nem arra tesznek kísérletet, hogy a szimfóniák lényegét mutassák be, hanem azok egyfajta magyarázatát a sok-sok lehetséges közül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×