A Ciróka Bábszínház kezdeményezésére, a gyermeknap alkalmából az ország 13 bábszínháza összefogott, és közös, egész napos programot talált ki. A legkisebbeket és szüleiket 4 éven aluliaknak szóló babaelőadásra várják, az ovisokat és iskolásokat pedig népmesékkel, örök kedvenc klasszikusokkal, vásári játékokkal varázsolják el.
- 8.30 Orbán Ottó: Tekergő (0-4 éveseknek) – Kolibri Színház, Budapest
- 9.15 Kiss Ottó: Léghajó a Bodza utcában (4+) – Griff Bábszínház, Zalaegerszeg
- 10.00 Kormos István: Az égigérő fa (4+) – Mesebolt Bábszínház, Szombathely
- 11.00 Parti Nagy Lajos: A pecsenyehattyú és más mesék (6+) – Vaskakas Bábszínház, Győr
- 12.15 Grimm–Kardos Tünde: Békakirály (3+) – Kabóca Bábszínház, Veszprém
- 13.00 Markó Róbert: A kőszív (5+) – Békéscsabai Napsugár Bábszínház, Békéscsaba
- 14.00 Nemes Nagy Ágnes–Khaled-Abdo Szaida: Az aranyecset (5+) – Bóbita Bábszínház, Pécs
- 15.00 Gimesi Dóra: Hogyan fogjunk csillagot? (4+) – Ciróka Bábszínház, Kecskemét
- 16.00 Kardos Tünde: Hurka Gyurka (4+) – Kövér Béla Bábszínház, Szeged
- 17.00 Galuska László Pál: Madarak voltunk (4+) – Vojtina Bábszínház, Debrecen
- 18.00 Grimm testvérek–Gimesi Dóra–Veres András: A brémai muzsikusok (6+) – Miskolci Csodamalom Bábszínház, Miskolc
- 19.00 Lázár Ervin–Nagy Orsolya: Szegény Dzsoni és Árnika (6+) – Harlekin Bábszínház, Eger
- 20.10 Lázár Ervin – Gimesi Dóra: A Hétfejű Tündér (6+) – Budapest Bábszínház, Budapest
Az idén 20 éves Vasúttörténeti Park online egész napos gyermeknapot tart a Facebook-oldalán és Youtube-csatornáján. Fellép az Apacuka zenekar, Farkasházi Réka és a Tintanyúl, Rutkai Bori, és az Eszter-lánc Mesezenkar is, de láthatják a gyerekek az Aranyszamár bábtársulat előadását is.
A Kecskeméti Katona József Színház 10 órakor a meseopera-sorozat legnépszerűbb darabját, A manóvizsga című zenés előadást adja ajándékba kisebb színházbarátainak. Egy titkokkal teli erdő, sok apró, zöld ruhás manó és Donizetti gyönyörű muzsikája teremt majd varázslatos hangulatot A manóvizsga előadásán.
A tatabányai Jászai Mari Színház A padlás című előadását teszi elérhetővé 10 és 17 órától is. A félig mese, félig musical szól mindenkinek: 9-99 éveseknek, határtalanul. Egy a fontos: a szellemeket csak az láthatja, akinek a szíve olyan romlatlan és tiszta, mint a gyermekeké.
Bíró Eszter nagy sikerű, a Várkert Bazárban ebben az évadban bemutatott Az Időmanó mesekoncert-sorozata most online folytatódik. Ezúttal az Időmanó otthonából – Időbirodalom egy rejtett zugából – jelentkezik. A negyedik rész címe: ABC-dal, és a betűkről fog szólni, vagyis azok körül forog.
A Pannon Várszínház Mária evangéliuma című darabját teszi közzé, a nagyszabású produkcióban a bibliai alaptörténeten túl lehetőség mutatkozik az anyaság szerepének értelmezésére, sokrétű kibontására. A gazdag zenei világ, a kiváló szövegek a hatalom és a hatalom mögötti erők játékait, a tömeghangulat fordulékonyságát is felmutatják, hol a szakralitás, hol az abszurd eszközeivel.
Kobajasi Kenicsiró és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara 2017. május 8-i hangversenyét teszi közzé a Zeneakadémia 19.30 órától.
Zajlik a We Are One – A Global Film Festival. A világ legnagyobb filmfesztiváljai közül több mint húsz, egyebek mellett a Berlini, a Cannes-i, a Torontói, a Velencei és a Sundance Filmfesztivál fogott össze, hogy a koronavírus miatt elmaradó események helyett a YouTube-on mutassanak be filmeket, ingyenesen. 35 országból több mint 100 alkotást vetítenek, ezek közül 13 világpremier és 31 online premier lesz. Nagyjátékfilmek, egész estés dokumentumfilmek és rövidfilmek, animációk és táncfilmek is helyet kaptak a programban, továbbá korábbi exkluzív interjúkat is közreadnak olyan világsztárokkal, mint Jackie Chan, Francis Ford Coppola, az Élősködőkkel az Oscar-gálán tarolt dél-koreai rendező Bong Joon-ho vagy épp a kultrendező Guillermo del Toro. A vetítések mától június 7-ig tartanak és a korábbi világsztárokat felvonultató nagykoncertekhet hasonlóan a Global Film Festival egyben adománygyűjtő akció is, a befolyt adományokból a WHO munkáját támogatják a koronavírus-járvány elleni küzdelemben.
A szombathelyi Weöres Sándor Színház Cukor Balázs rendezésében és Nádasdy Ádám fordításában a Hamlet című előadását adja közre vasárnap éjfélig.
ható.
Csak gyerekeknek
Schneider Jankó bábművész Antanténusz Karanténusz meseolvasása René Goscinny: A kis Nicolas című könyvéből, Bognár Róbert fordításában, délutánonként 14 órától YouTube-csatornáján.
A Mesebolt Bábszínház művészei minden nap mesékkel várják az érdeklődőket a színház YouTube-csatornáján.
A Kolibri Színház művészei MobilMeséket olvasnak a színház YouTube-csatornáján.
Nyugimesék színészektől a Marie Claire YouTube-csatornáján.
Tíztőlmese Huzella Júliától a Facebookon.
A kolozsvári Puck Bábszínház előadás-felvételeket tesz elérhetővé hétfőn, szerdán és vasárnap 9 órától román, 11 órától magyar nyelven.
A marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház YouTube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.
A nagyváradi Lilliput Társulat YouTube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.
A székesfehérvári Vörösmarty Színház Meseszínháza és a színház művészeinek bábfilmsorozata
Akcióban a színházak
Az Országos Diákszínjátszó Egyesület YouTube-csatornáján minden nap 17 órakor tesz elérhetővé egy-egy előadást.
A Katona József Színház a repertoárjáról már lekerült előadásokat tesz közzé és folyamatosan elérhetővé a YouTube-csatornáján.
A Pécsi Nemzeti Színház folyamatosan elérhetővé tesz a repertoárról már lekerült előadásokat. A közzétételt a színház Facebook-oldalán lehet követni.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata folyamatosan bővíti a YouTube-csatornájukon elérhető előadás-felvételeket.
A Komáromi Jókai Színház folyamatosan bővíti a YouTube-csatornáján elérhető előadás-felvételeket.
A szombathelyi Weöres Sándor Színház YouTube-csatornáján tesz közzé korlátozott ideig elérhető felvételeket.
A nagyváradi Szigligeti Színház YouTube-csatornáján tesz közzé felvételeket.
Ruzdija Sejdovic és Jovan Nikolic: Kosovo mon Amour című darabját olvassa fel március 27-től a Független Színház.
A fővárosi Madách Színház videósorozatot indít hétfőn a Facebook-oldalán, valamint a honlapján. A videókon a teátrum vezető művészei egy-egy dalt adnak elő a repertoár darabjaiból. A videókat kétnaponta töltik fel, a dalok az elmaradt műsor sorrendjét követik.
A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet idején Facebook- és weboldalán kínál kulturális csomagot közönségének a Békéscsabai Jókai Színház. A nézők megtekinthetik a színészek saját verses-zenés produkcióit, musicalekből énekelt részleteit. Óvodásoknak készült a színház Mesevilág-sorozat, a Netszínházban pedig az elmúlt évadok bemutatóinak felvételét érhetik el az érdeklődők. A költészet napja alkalmából online versmondásra hívják az irodalomkedvelőket Versek a vesztegzárból címmel.
A Kecskeméti Katona József Múzeum tagintézményei - a Cifrapalota Kiállítóhely, a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely, valamint a Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye - a veszélyhelyzet fennállásáig naponta frissülő, digitális, múzeumi tartalmakkal készülnek. A Virtuális múzeumpercek című rovatban minden hétköznap múzeumi tartalmak láthatók, virtuális séták a kiállítóhelyeken. A Kreatív múzeumpercek - gyerekeknek című rovatban pedig minden nap játékos, kreatív feladatokkal, videókkal készülnek az óvodások és kisiskolások számára a Facebookon, illetve az intézmény honlapján.
Filmek és iskolatévé a közmédiában
Az archivum.mtva.hu/radio/ oldalon olyan klasszikusok érhetők el hangoskönyvként, mint A kőszívű ember fiai, az Ábel a rengetegben, A Pál utcai fiúk, a Mesék Mátyás királyról, A kincses sziget, a Robinson Crusoe vagy a Tom Sawyer kalandjai.
Az M5 csatorna minden hétköznap este 20.30-ig iskolatévéként működik. A reggel 8-tól este 20.30-ig terjedő műsorsávban a biológia, földrajz, matematika, történelem, nyelvtan és irodalom óráké, valamint a nyelvtanulásé a főszerep. A Felsős és Érettségi című műsorok az általános iskolai és gimnáziumi évfolyamoknak szólnak, a Szólalj meg! című sorozattal pedig a nyelvtanulókat célozzák meg. A Mindenki Akadémiája című műsorokban az egyetemi tananyag felé is kitekintenek. A műsorok visszanézhetőek a mediaklikk.hu oldalon.
Ezzel összhangban a Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) az oktatást segítő intézményekkel együttműködésben online hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait a nava.hu oldalon.
Az MTVA Archívum pedig a Mozgóképarchívum megnyitásával az elmúlt 60 év legnépszerűbb magyar filmjeit, mesét, klasszikus és fikciós sorozatait teszi elérhetővé korlátozás nélkül a nézők számára az m3.hu oldalon.
Nyitva van a Filmarchívum
Az NFI Filmarchívum szakemberei által összeállított 90 mozgóképet tartalmazó válogatásban irodalmi alkotások filmváltozatai, fontos történelmi, ifjúsági és animációs filmek szerepelnek, melyek felhasználhatók a magyar irodalom, történelem és médiaismeret online oktatásához, továbbá hozzájárulhatnak a tartalmas kikapcsolódáshoz is.
Az NFI Filmarchívum elérhetővé teszi továbbá oktatási célú portálját, az Alapfilmek honlapot, amely az általános iskoláktól a gimnáziumig kínál segédanyagokat a magyar filmek feldolgozásához, és a közismereti tantárgyakhoz társítva juttatja minőségi tudáshoz a diákokat. A folyamatosan bővülő Alapfilmek jelenleg 312 feldolgozott magyar filmről kínál értékes információkat és filmrészleteket is, amelyek szintén segíthetik a digitális oktatást.
További nézni és hallgatni valók
A Magyar Állami Operaház videósorozatot indított, amelyben teljes előadásokat streamelnek online, szombatonként a Papageno Facebook-oldalán, vasárnaponként pedig az Opera YouTube-oldalán. Mindkét streamet az Opera a saját Facebook-oldalán is közvetíti. Ezen a hétvégén Massenet: Werther c. operája és Anne-Marie Holmes – Solmyosi Tamás – Adolphe Adam: A kalóz c. balettje szerepel a műsoron 19 órai kezdettel.
A Müpa megnyitotta médiatárát, ahol regisztráció nélkül is elérhető több mint 100 koncert, előadás és irodalmi est HD-minőségű felvétele.
A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) muzsikusai hétfőtől minden nap Karanténesteket tartanak. Az online követhető kamarakoncertek a zenekar Facebook-oldalán és a honlapján láthatók 19.45-től.
A Vígszínház naponta 19 órakor jelentkezik be VígLive műsorával a színház Facebook oldalán.
A dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház több előadása felvételről elérhető,
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a Fővárosi Nagycirkusz Facebook-oldalán kulisszatitkokkal, riportokkal és érdekességekkel gazdagított online tudósításokkal, valamint a Fővárosi Nagycirkusz korábbi, rögzített műsorainak levetítésével jelentkezik.
A TRIP Hajó legénysége "karanténszínházat" alapított, amelynek előadásait Facebook-közvetítéseken láthatja a közönség. Az első előadás hétfőn lesz: Dennis Kelly After the End című darabját mutatják be a Merlin Színház 2008-as magyar nyelvű ősbemutatója nyomán.
Számos híres külföldi intézmény is kínál online tartalmakat
A bécsi Staatsoper weboldalán például régebbi opera- és balett közvetítések láthatók,
a Detroiti Szimfonikus Zenekar ingyenesen elérhetővé teszi a teljes archívumát.
"Ha te nem jössz a zenéhez, a zene jön el hozzád" - fogalmazta meg mintegy mottóként a Párizsi Filharmónia, amelynek "zenei túlélőkészletként" minden régi koncertje elérhető a PhilharmonieLive alkalmazása segítségével.
A Párizsi Opera, amelynél a bezárás a történelmi és drága sztrájkot követi, a Culturebox-szal közösen ingyen opera- és balettközvetítéseket tesz elérhetővé a honlapján. Kedden a március elején bemutatott Manon Lescaut új előadása lesz műsoron.
A bécsi és a müncheni operaház is követi a példát, a Stockholmi Opera pedig Wagner a Valkűrök című ötórás művét sugározza videofelvételen.
A világ legrangosabb zenekara, a Berlini Filharmonikusok kezdte a sort azzal, hogy ingyenes hozzáférést biztosított egy hónapra az amúgy fizetős Digitális Koncertterméhez.