eur:
411.11
usd:
394.42
bux:
79102.4
2024. november 22. péntek Cecília
Lajkó Félix zeneszerző, hegedű- és citeravirtuóz hegedűn játszik a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban 2017. május 1-jén. Az alapításának 50. évfordulóját ünneplő Skanzenben egész nap ingyenes programokkal várták az érdeklődőket.
Nyitókép: MTI Fotó: Mohai Balázs

Kedd – online kulturális programajánló a karantén idejére

Koncertek, online élő közvetítések, letölthető felvételek, hangoskönyvek és InfoRádió-interjúk – itt a keddi kínálat unalom és depresszió ellen.

Különleges zenei produkciókat adnak közzé a művészek így a koronavírus karantén sokadik hetében. Az egyik legszélesebb körű összefogás, amelyben 168 színházi alkotó működött közre, a Kis suttogás című dal, Szemenyei János és Horgas Ádám szerzeménye. A magyar színházi élet legjelesebb alkotói, különböző társulatok, zenés és prózai színházak tagjai adják elő a dalt, az otthonmaradásról, az elcsöndesülésről, a család és barátok iránt érzett szeretetről és az összetartozásról. A YouTube-on a dalt néhány nap alatt már majdnem 200 ezren nézték meg.

Szintén nagy szenzációnak ígérkezik a YouTube-on ezen a héten ingyenesen meghallgatható Lajkó Félix-lemez, amelyet öt lengyel vonós virtuózzal közösen készített, és amely 2019 világzenei lemezeinek valamennyi toplistáján a legjobbak között szerepelt. Szerdán elnyerte a lengyel Fonogram-díjat, majd szombaton a hazai legnagyobb elismerést, a magyar Fonogram-díjat is megkapta. A lemez méltatói úgy fogalmaznak, hogy egy új dimenziót, egy követendő példát, stílust hoztak létre a világzenében. A dupla Fonogram-díjas lemezt, most Húsvét hétfőig, április 13-a délig bárki meghallgathatja musicfromfono YouTube-csatornán.

Sok erdélyi, határon túli előadás megtekintésére is lehetőséget adnak ezek a karanténos idők. Egyik egy színháztörténeti pillanatot rögzít. Székely Csaba drámaíró Bánya-trilógiájának első, az írónak rögtön hírnevet hozó darabja, a Bányavirág című tragikomédia, ennek az ősbemutatóját nézhetik meg a Papageno kulturális portálon. A történet egy erdélyi kis faluban játszódik, ahol bezárják a bányát, és a férfiak többsége az alkoholizmusba és az öngyilkosságba menekül. A reménytelen szerelmek, kiúttalan életek mégis kacagtató humorral vannak megfogalmazva a darabban, amelyet 2011/2012-es évadban a Színházi Kritikusok Céhe a legjobb új magyar drámái díjával jutalmazta. A darab ősbemutatóját Sebestyén Aba rendezte, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának és a Yorick Stúdiónak koprodukciójában.

A másik határon túli ajánlatom pedig egy táncelőadás, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes ma 18 órától teszi közzé Csillagösvény népe című táncjátékát a Facebook-oldalán.

Válogatás a hétfői online kulturális programokból

17.00 Muszorgszkij: Borisz Godunov – Moszkvai Bolsoj Színház (felvétel, opera)

19.00 A Staatskapelle Berlin és Daniel Barenboim – Berlini Staatsoper (klasszikus, felvételről, 24 órán keresztül ingyenes)

19.00 Sajtkirály – dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház (színház, gyerek, felvételről, ingyenes)

19.00 Péter és a farkas – A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház (színház, felvételről)

20.30 Márai Sándor: Judit (dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház) – M5 (színház, felvételről, ingyenes)

További keddi programok a papageno.hu oldalon.

Ákos-koncertek minden szerdán

Kovács Ákos Kossuth-díjas énekes, előadóművész úgy döntött, hogy mindenki számára elérhetővé teszi az elmúlt 10 év koncerttermését, korábban nem látott formában. Az előadóművész hivatalos YouTube-csatornáján szerdánként mindenki megtekinthet egy Ákos-koncertfilmet. Tizenegy héten át minden szerda este 8 órakor közzétesznek egyet-egyet az elmúlt 10 esztendő koncertfilmterméséből. Ezek HD-ben, teljes hosszukban még soha nem voltak láthatók az interneten.

A már korábban rögzített nagyszabású koncertfilmek elérhetővé tétele mellett szombatonként kisebb kulturális produkciókkal, házi muzsikálással, esetleg versmondással, novellafelolvasással jelentkezik Kovács Ákos. Utóbbi szintén a YouTube-csatornáján elérhető.

Csak gyerekeknek

Schneider Jankó bábművész Antanténusz Karanténusz meseolvasása René Goscinny: A kis Nicolas című könyvéből, Bognár Róbert fordításában, délutánonként 14 órától YouTube-csatornáján.

Uzsonnához mesél minden nap 16 órától Markó-Valentyik Anna bábművész Soundcloud-csatornáján.

Epres-Madarász Éva színművész esténként 20.30-tól Csukás István: Vakáció a halott utcában című regényét olvassa fel Facebook-oldalán.

Farkasházi Réka és a Tintanyúl Facebook-oldalán meséket hallgathatnak.

A Mesebolt Bábszínház művészei minden nap mesékkel várják az érdeklődőket a színház YouTube-csatornáján.

A Kolibri Színház művészei MobilMeséket olvasnak a színház YouTube-csatornáján.

Nyugimesék színészektől a Marie Claire YouTube-csatornáján.

Tíztőlmese Huzella Júliától a Facebookon.

A Ciróka Bábszínház heti háromszor jelentkezik be Facebook-csatornáján.

A kolozsvári Puck Bábszínház előadás-felvételeket tesz elérhetővé hétfőn, szerdán és vasárnap 9 órától román, 11 órától magyar nyelven.

A marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház YouTube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.

A nagyváradi Lilliput Társulat YouTube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.

A székesfehérvári Vörösmarty Színház Meseszínháza és a színház művészeinek bábfilmsorozata

Akcióban a színházak

Az Országos Diákszínjátszó Egyesület YouTube-csatonáján minden nap 17 órakor tesz elérhetővé egy-egy előadást.

A Katona József Színház a repertoárjáról már lekerült előadásokat tesz közzé és folyamatosan elérhetővé a YouTube-csatornáján.

A Pécsi Nemzeti Színház folyamatosan elérhetővé tesz a repertoárról már lekerült előadásokat. A közzétételt a színház Facebook-oldalán lehet követni.

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata folyamatosan bővíti a YouTube-csatornájukon elérhető előadás-felvételeket.

A Komáromi Jókai Színház folyamatosan bővíti a YouTube-csatornáján elérhető előadás-felvételeket.

A szombathelyi Weöres Sándor Színház YouTube-csatornáján tesz közzé korlátozott ideig elérhető felvételeket.

A nagyváradi Szigligeti Színház YouTube-csatornáján tesz közzé felvételeket.

Ruzdija Sejdovic és Jovan Nikolic: Kosovo mon Amour című darabját olvassa fel március 27-től a Független Színház.

A fővárosi Madách Színház videósorozatot indít hétfőn a Facebook-oldalán, valamint a honlapján. A videókon a teátrum vezető művészei egy-egy dalt adnak elő a repertoár darabjaiból. A videókat kétnaponta töltik fel, a dalok az elmaradt műsor sorrendjét követik.

A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet idején Facebook- és weboldalán kínál kulturális csomagot közönségének a Békéscsabai Jókai Színház. A nézők megtekinthetik a színészek saját verses-zenés produkcióit, musicalekből énekelt részleteit. Óvodásoknak készült a színház Mesevilág-sorozat, a Netszínházban pedig az elmúlt évadok bemutatóinak felvételét érhetik el az érdeklődők. A költészet napja alkalmából online versmondásra hívják az irodalomkedvelőket Versek a vesztegzárból címmel.

A Kecskeméti Katona József Múzeum tagintézményei - a Cifrapalota Kiállítóhely, a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely, valamint a Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye - a veszélyhelyzet fennállásáig naponta frissülő, digitális, múzeumi tartalmakkal készülnek. A Virtuális múzeumpercek című rovatban minden hétköznap múzeumi tartalmak láthatók, virtuális séták a kiállítóhelyeken. A Kreatív múzeumpercek - gyerekeknek című rovatban pedig minden nap játékos, kreatív feladatokkal, videókkal készülnek az óvodások és kisiskolások számára a Facebookon, illetve az intézmény honlapján.

Indul a várkertonline

A Várkert Bazár a kialakult rendkívüli helyzetben is a megszokott formában és minőségben szeretné szolgálni közönségét, ezért digitális programsorozatot indít #várkertonline néven a Facebookon, YouTube-on és a Várkert Bazár honlapján.

Az első saját tartalom Virágvasárnap indul és Húsvéthétfőig tart: Gryllus Dániel, a Kossuth-díjas Kaláka együttes alapítója adja elő Lackfi Jánossal közösen írott dalait, amelyet a Várkert Bazár Facebook-oldalán április 5-13. között minden este 19 órától követhetnek.

A húsvéti online programok között lesznek kézműves foglalkozások és zenei tartalmak is, többek között Csík János és a Mezzo, a Muzsikás Együttes és a Kolompos Együttes felvételeit élvezheti majd mindenki az otthonában.

FIlmek és iskolatévé a közmédiában

Az archivum.mtva.hu/radio/ oldalon olyan klasszikusok érhetők el hangoskönyvként, mint A kőszívű ember fiai, az Ábel a rengetegben, A Pál utcai fiúk, a Mesék Mátyás királyról, A kincses sziget, a Robinson Crusoe vagy a Tom Sawyer kalandjai.

Az M5 csatorna minden hétköznap este 20.30-ig iskolatévéként működik. A reggel 8-tól este 20.30-ig terjedő műsorsávban a biológia, földrajz, matematika, történelem, nyelvtan és irodalom óráké, valamint a nyelvtanulásé a főszerep. A Felsős és Érettségi című műsorok az általános iskolai és gimnáziumi évfolyamoknak szólnak, a Szólalj meg! című sorozattal pedig a nyelvtanulókat célozzák meg. A Mindenki Akadémiája című műsorokban az egyetemi tananyag felé is kitekintenek. A műsorok visszanézhetőek a mediaklikk.hu oldalon.

Ezzel összhangban a Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) az oktatást segítő intézményekkel együttműködésben online hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait a nava.hu oldalon.

Az MTVA Archívum pedig a Mozgóképarchívum megnyitásával az elmúlt 60 év legnépszerűbb magyar filmjeit, mesét, klasszikus és fikciós sorozatait teszi elérhetővé korlátozás nélkül a nézők számára az m3.hu oldalon.

Nyitva van a Filmarchívum

Az NFI Filmarchívum szakemberei által összeállított 90 mozgóképet tartalmazó válogatásban irodalmi alkotások filmváltozatai, fontos történelmi, ifjúsági és animációs filmek szerepelnek, melyek felhasználhatók a magyar irodalom, történelem és médiaismeret online oktatásához, továbbá hozzájárulhatnak a tartalmas kikapcsolódáshoz is.

Az NFI Filmarchívum elérhetővé teszi továbbá oktatási célú portálját, az Alapfilmek honlapot, amely az általános iskoláktól a gimnáziumig kínál segédanyagokat a magyar filmek feldolgozásához, és a közismereti tantárgyakhoz társítva juttatja minőségi tudáshoz a diákokat. A folyamatosan bővülő Alapfilmek jelenleg 312 feldolgozott magyar filmről kínál értékes információkat és filmrészleteket is, amelyek szintén segíthetik a digitális oktatást.

További nézni- és hallgatnivalók

A Magyar Állami Operaház videósorozatot indított, amelyben teljes előadásokat streamelnek online, szombatonként a Papageno Facebook-oldalán, vasárnaponként pedig az Opera YouTube-oldalán. Mindkét streamet az Opera a saját Facebook-oldalán is közvetíti. Ezen a hétvégén Massenet: Werther c. operája és Anne-Marie Holmes – Solmyosi Tamás – Adolphe Adam: A kalóz c. balettje szerepel a műsoron 19 órai kezdettel.

A Müpa megnyitotta médiatárát, ahol regisztráció nélkül is elérhető több mint 100 koncert, előadás és irodalmi est HD-minőségű felvétele.

A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) muzsikusai hétfőtől minden nap Karanténesteket tartanak. Az online követhető kamarakoncertek a zenekar Facebook-oldalán és a honlapján láthatók 19.45-től.

A Vígszínház naponta 19 órakor jelentkezik be VígLive műsorával a színház Facebook oldalán.

A dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház több előadása felvételről elérhető,

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a Fővárosi Nagycirkusz Facebook-oldalán kulisszatitkokkal, riportokkal és érdekességekkel gazdagított online tudósításokkal, valamint a Fővárosi Nagycirkusz korábbi, rögzített műsorainak levetítésével jelentkezik.

A TRIP Hajó legénysége "karanténszínházat" alapított, amelynek előadásait Facebook-közvetítéseken láthatja a közönség. Az első előadás hétfőn lesz: Dennis Kelly After the End című darabját mutatják be a Merlin Színház 2008-as magyar nyelvű ősbemutatója nyomán.

Számos híres külföldi intézmény is kínál online tartalmakat

A bécsi Staatsoper weboldalán például régebbi opera- és balett közvetítések láthatók,

a Detroiti Szimfonikus Zenekar ingyenesen elérhetővé teszi a teljes archívumát.

"Ha te nem jössz a zenéhez, a zene jön el hozzád" - fogalmazta meg mintegy mottóként a Párizsi Filharmónia, amelynek "zenei túlélőkészletként" minden régi koncertje elérhető a PhilharmonieLive alkalmazása segítségével.

A Párizsi Opera, amelynél a bezárás a történelmi és drága sztrájkot követi, a Culturebox-szal közösen ingyen opera- és balettközvetítéseket tesz elérhetővé a honlapján. Kedden a március elején bemutatott Manon Lescaut új előadása lesz műsoron.

A bécsi és a müncheni operaház is követi a példát, a Stockholmi Opera pedig Wagner a Valkűrök című ötórás művét sugározza videofelvételen.

A világ legrangosabb zenekara, a Berlini Filharmonikusok kezdte a sort azzal, hogy ingyenes hozzáférést biztosított egy hónapra az amúgy fizetős Digitális Koncertterméhez.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×