eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Takács-Nagy Gábor karmester és a Budapesti Fesztiválzenekar a Szabadság napi ünnepi koncerten a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, Budapesten 2014. június 19-én.
Nyitókép: MTI/Marjai János

Most bárki vezényelheti a Fesztiválzenekart egy Beethoven-tétel erejéig

A Budapesti Fesztiválzenekar és a MüPa karmesterpályázatot hirdet amatőröknek. A négy győztes jelentkező februárban a MüPával közös szervezésű Beethoven-maraton zárókoncertjén vezényelheti Beethoven VII. szimfóniájának egy-egy tételét a Fesztiválzenekar élén. Seres Gerda kérdezte Dubóczky Gergely karmestert, a zsűri elnökét.

Hatalmas lehetőség, kaland, játék - így jellemezte az "amatőr karmesterversenyt" az InfoRádióban Dubóczky Gergely karmester, a zsűri elnöke; most bárki kipróbálhatja magát, hogy milyen zenekart vezényelni.

"Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar karmestere nagyon jól megfogalmazta ezt:

nagyon sok emberben motoszkál egy titkos vágy, hogy életében egyszer vezényelhessen egy zenekart.

A vágyakozók között vannak zenerajongók, a közönség tagjai, zenekarban játszó muzsikusok is. Ezeknek a vágyaknak egyszer meg kell valósulni, és még

az sem lehetetlen, hogy felbukkan egy új Toscanini"

- árulta el, milyen szellemiség van a kezdeményezés mögött, kíváncsian várja ő maga is, hogy mi sül ki a MüPa és a Fesztiválzenekar közös kezdeményezéséből.

A karmesterpályázatra bárki jelentkezhet, aki betöltötte 18. életévét, de nem rendelkezik karmesteri, karvezetői és/vagy fúvóskarnagyi végzettséggel, és nem vesz részt szakirányú képzésben. És hogy kell-e azért bármilyen ismeret vagy jártasság a jelentkezéshez?

"Nyilván ha valaki el akarja vezényelni Beethoven VII. szimfoniáját, valamilyen módon kötődik a zenéhez. Valóban, muzsikusok is jelentkezhetnek, az a kitétel, hogy karmester ne legyen valaki"

- mondta.

A verseny során az objektív kritériumok mellett természetesen lesznek szubjektív elemek: "a kotta adott, a remekműveket korábbi zsenik megírták, viszont az, hogy valaki hogy hozza elő a zenét a partitúrából, milyen a kisugárzása, hogy hogyan tud egy zenekarnyi embert rábírni a közös zenélésre, a zene pillanatban való együtt létrehozására, az az igazi varázslat, és szerintem ez az, ami a közönségben is leginkább ámulatot kelt".

Dubóczky Gergely maga is, a közönség soraiban ülve is azt csodálja a leginkább, amikor egy-egy hatalmas példakép csodát teremt a pillanatban.

A verseny során négy karmestert választanak ki, mivel a szimfónia négy tételes.

"A vége ennek a pályázatnak, illetve ennek a kalandnak az, hogy a négy kiválasztott karmester a MüPa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében a Beethoven-maratonon elvezényli a VII. szimfónia egy-egy tételét."

A pályázatot a Fesztiválzenekar karmestere, Fischer Iván felügyeli, a zsűri tagjai Cser Ádám karmester, Dubóczky Gergely (zsűrielnök) karmester és Vass András karmester.

A kiválasztott karmesterek felkészülését segíteni is fogják az előadásig.

A zárókoncertre 2020. február 2-án kerül sor várhatóan telt ház, azaz 1400 ember előtt. Jelentkezni 2019. szeptember 30-ig lehet ITT.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×