eur:
413.2
usd:
401.13
bux:
81801.54
2025. január 10. péntek Melánia
Történelmi zászlók a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseinek ünnepélyes átadásán, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 168. évfordulóján a Parlament kupolacsarnokában 2016. március 15-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Most adják át az állami kitüntetéseket - kisokos az Érdemrendtől a Kossuth Nagydíjig

Megkezdték az állami kitüntetések átadását, összesen négy díjátadó ünnepséget tartanak ezekben a napokban. Sorra vettük a március 15-én odaítélt elismerések rangsorát és a legismertebb díjazottakat.

A Magyar Szent István-rend a legmagasabb állami kitüntetés, amelyet – 2011 óta – minden évben két kiemelkedő alkotó vehet át augusztus 20-án. Az állami és miniszteri elismerések többségét azonban március 15-én – vagy az utóbbi években az azt megelőző napokban – adják át.

Kossuth- és Széchenyi-díjak

A szabadságharc kitörésének évfordulóján az ünnepi programsorozat része a kulturális és tudományos élet kiemelkedő szereplőinek járó Kossuth- és Széchenyi-díjak átadása a Parlament kupolatermében. Több évtizedes szünet után az utóbbi nyolc év majd mindegyikében kiadták a Kossuth Nagydíjat is, az elismerésnek ezt a fokozatát a már korábban Kossuth vagy – például Nemeskürthy István esetében – Széchényi-díjjal elismert alkotók érdemelhetik ki. Nemeskürty után Csoóri Sándor, Jókai Anna, Makkai Ádám, Kallós Zoltán, tavaly pedig Sára Sándor részesült az elismerésben.

Érdemrend

Ezzel párhuzamos állami elismerésrendszer az Érdemrend – ennek számos fokozata van: bronz-, ezüst-, arany majd – növekvő rendben – lovag, tiszti, közép- és nagykereszt – ezekben további megkülönböztetést jelent, ha csillaggal adományozzák. Nem illeszthetőek hierarchikus rendbe a korábban említett állami elismerésekkel, ám jellemzően például egy Kossuth-díjas alkotó tiszti-, vagy középkeresztnél csekélyebb Érdemrendet nem kap. Ezekről a végső döntést a köztársasági elnök hozza meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 9. 10:42
×
×
×
×