eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Konferenciát rendeztek az NKA múltjáról és jelenéről

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) múltjáról és jelenéről rendeztek egész napos szakmai konferenciát a szervezet fennállásának 25. évfordulója alkalmából.

A rendezvényen Lőrinczy György, az NKA alelnöke kiemelte: az NKA fontos záloga a sokszínű, gazdag magyar kulturális életnek, értékeknek. A szervezet fennállásának 25. évfordulója jó alkalom felmutatni az NKA erényeit, a mögötte álló szakmai konszenzust - fűzte hozzá.

Fekete György, az NKA alapító első elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tiszteletbeli elnöke felidézte: már a rendszerváltás előtt felmerült egy önálló, a megszokott állami és önkormányzati támogatástól független kulturális finanszírozási csatorna létrehozásának ötlete, amelyet végül az Antall-kormány alatt lehetett megvalósítani.

Az NKA azoknak a műveknek a megszületését támogatja, amelyekre a magyar kultúrának szüksége van, de máshonnan nem finanszírozhatóak - hangsúlyozta, kiemelve, hogy ez igaz volt 25 évvel ezelőtt, és ma is.

A Nemzeti Kulturális Alapra mindaddig szükség van, ameddig Magyarország nem dolgozza le negyvenéves történelmi hátrányát a szovjet megszállást soha el nem szenvedő európai országokhoz képest - fogalmazott Fekete György.

Hangsúlyozta: nemzetközi mércével is különleges, hogy Magyarországon létezik egy olyan állami támogatási rendszer, amelyben érvényesülhet a kulturális demokratizmus.

A konferencián Perlik Pál, az NKA Igazgatósága alapító igazgatója felidézte, hogy az NKA első pályázati évében összesen 400 millió forintos büdzsével gazdálkodott a szervezet, a könyvtári szakmára például alig 20 millió forint jutott.

Az NKA jelenleg mintegy 11 milliárd forintos büdzséből gazdálkodik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×