A program a Szabadtéri Néprajzi Múzeum projektgazda konzorciumi vezetésével, a Nemzeti Művelődési Intézet és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciumi tagok közreműködésével valósul meg 3 millió forintos összköltségvetésből. 2016 szeptemberében indult el, és 36 hónapon át, 2019. szeptember 15-ig tart.
Ez a projekt egy európai fejlesztési operatív program keretén belül valósult meg, amely a kulturális közösségfejlesztést tűzte ki céljául - mondta Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója.
"Célja az, hogy a különböző kisközösségekben fejlessze a szereplő közösségeket, kisközösségekben végezzen szakmai munkát, segítse ezeknek a munkáját"
- hangsúlyozta Cseri Miklós.
De nem akárhogy, hanem az ott lévő intézmények segítségével, ugyanis az a felismerés, hogy a kistelepüléseken kerültek be kisebb lakóegységekben a kulturális intézmények - emelte ki a főigazgató.
"Ezek az intézmények képesek arra, hogy koncentrálóbb szerepet játszanak, és képesek arra, hogy mozgósítsák a programjaikkal az ott dolgozó, ott élő embereket, a civil szerveződéseket"
- mondta.
Közösségfejlesztés
Cseri Miklós szerint kétfajta módszer van a közösségfejlesztésre:
- Az egyik maga a módszertani fejlesztés: tudást adunk át különböző képzésekkel, konferenciák segítségével, mintaprojekteket hozunk létre. 25 településen több mint 70 mintaprojekt működik.
- A másik pedig, hogy azok a közösségek, akik részt vesznek a mentorált programban - 72 mentor segíti a munkát, 350-400 települést tudnak elérni -, azok kapnak jogosultságot arra, hogy a területi operatív programok keretén belül pályázhassanak fejlesztésekre, helyszínkialakításra, vagy akár magára a programokra is.