eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A netre kerülnek a Tiltott Város kincsei

A netre kerülnek a Tiltott Város kincsei

Teljes gyűjteményét digitalizálja és hozzáférhetővé teszi a pekingi Palotamúzeum.

Az egykori kínai császári palotakomplexumban - mint azt egy nappal korábban közölték - 1,862 millió műtárgyat, köztük 1,683 millió "különösen értékes" műkincset őriznek a legutóbbi, 2016 végén befejezett leltározás szerint.

A Palotamúzeum relikviái közül eddig 400 ezret fényképeztek le a digitalizáláshoz, de azt tervezik, hogy a múzeumban őrzött összes tárgyat lefotózzák többféle szögből, és a széles nyilvánosság számára is hozzáférhetővé teszik a fényképeket, hasonlóan a londoni British Museumhoz, amely egymillió fotót tett közzé saját gyűjteményéről.

A pekingi múzeum 2015-ben mobiltelefonos alkalmazást indított gyűjteményének bemutatására, ezen minden nap a kollekció egy más-más darabjával ismertetik meg az érdeklődőket. A The Palace Museum nevű angol nyelvű applikáció ingyenesen tölthető le a mobiltelefonos áruházakból.

  • A kínai császárok lakhelyéül szolgáló Tiltott Város Palota Múzeumát 1925-ben alapították.
  • 1987 óta az UNESCO világörökségének része "a Ming- és a Csing-dinasztia császári palotái" néven.
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×