eur:
414.53
usd:
398.24
bux:
79395.62
2024. december 23. hétfő Viktória

Megnyílt a Balassi Intézet 1956-os kiállítása

Fotók, hanganyagok, korabeli napló-, levél- és irodalmi töredékek segítségével idézi meg 1956 emlékét a Balassi Intézet Hajnalodik - 1956-2016 című kiállítása, amely szombaton, a Múzeumok éjszakáján nyílt meg az intézmény Gellért-hegyi otthonában.

Schmidt Mária, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékévének kormánybiztosa megnyitó beszédében emlékeztetett: a szabadság olyan kincs, amelyet csak azok tudnak értékelni, akik megélték a hiányát.

A magyar társadalom harmada már a rendszerváltás után született, a szabadság ezért számára természetes - jegyezte meg, hozzátéve: ha azonban a haza nem szabad, senki sem lehet szabad.

Ezt ismerték fel 1956 hősei, akik a nemzeti függetlenség követelésében mindannyian egyek voltak - mutatott rá Schmidt Mária.

A kormánybiztos szerint az a tizenkét nap, amely 1956-ban a magyaroknak a szabadságból jutott a szovjet megszállók támadásáig, olyan euforikus élményt jelentett, hogy máig eleven a forradalom minden résztvevőjében.

Ezek a nemzeti közösség legfontosabb, legdicsőbb emlékei; az 1956-os hősöket a márciusi ifjak mellé kell helyezni - hangsúlyozta a Schmidt Mária.

Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója elmondta: a kiállítás központi gondolata az emlékezés, az emlékezés sajátos mechanizmusa, ezért a kurátorok az emléktöredékeket és az azok révén feltörő érzelmeket állították a középpontba.

A szervezők közlése szerint az egyedi tervezésű, az intézet hatalmas galériájának léptékét követő installációk segítségével bemutatott fotók, hanganyagok, korabeli napló-, levél- és irodalmi töredékek biztosítják az egyedülálló élményt a tárlat látogatóinak.

Az érzelmek kutatása a közelmúlt történeti vizsgálódásaiban is egyre jelentősebb szerepet kap, ehhez a trendhez igyekszik kapcsolódni a kiállítás a maga eszközeivel, bemutatni a részben ismert tényszerű elemek mellett az eseményekben megjelenő - jórészt pozitív - érzelmeket - tájékoztattak a szervezők.

Hammerstein Judit elmondta: a Budapesten november 20-ig látható tárlat több külföldi magyar intézetben is bemutatkozik majd.

A magyar szabadság éve programsorozat keretében megvalósuló kiállítást az 1956-os Emlékbizottság támogatta. A tárlatot Czakó Zsolt tipográfus, grafikus tervezte, a kiállítás kurátorai Bodnár Zita, Simándi Irén és Tulipán Éva.

A megnyitót követően a Balassi Intézetben Balázs János Liszt- és Junior Prima Díjas zongoraművész adott koncertet, Chopin, Liszt, Kodály, Bartók és Dubrovay forradalmi hangulatú művei csendültek fel.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Hogyan egyensúlyozhat az Európai Unió a versenyképesség, a szolidaritás és az együttműködés hármas alapelve között a kohéziós politika területén? Ezt a kérdést járta körül Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora „A kohéziós politika jelene és jövője” című konferencián tartott előadásában. Az uniós politikák eredményei ellenére a területi egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, miközben az új célkitűzések – mint a fenntarthatóság és a digitalizáció – egyre nagyobb szerepet kapnak. A konferencia másik kiemelt témája az Interreg programok határon átnyúló együttműködései voltak, amelyek Holop Silveszter előadása szerint nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és kulturális dimenzióban is hozzájárulnak a határ menti régiók fejlődéséhez. A szakértők egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika jövője az alapelvek megőrzésén és a helyi szintek erősítésén múlik.    

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×