eur:
402.48
usd:
348.07
bux:
95317.22
2025. június 13. péntek Anett, Antal
Munkagéppel dolgoznak a Korond-pataknál a Só-szorosnak azon a részén 2025. június 8-án, ahol a parajdi sóbányába a múlt hónapban betört a víz. A parajdi sóbányát május 6-án zárta le a katasztrófavédelem, miután a heves esőzések nyomán a Korond-patak vize betört a tárnákba. A víz néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Két új gát épült Parajdon, ahol már nem számítanak nagy beomlásra

Már több eredménye is van a nemzetközi szakértői csoport munkájának a vízzel megtelt parajdi sóbányánál.

Legroszabb esetben is csak részleges beomlás várható a parajdi sóbányánál a szakértők szerint – derül ki Hargita Megye Prefektusi Hivatalának hétfői közleményéből. Mint írták, a romániai és külföldi szakértőkből álló csoport javaslatára új, modern technológiával akarják majd megoldani a Korond-patak medrének vízszigetelését, de erről részleteket egyelőre nem közöltek, csak annyit, hogy az eddig elképzelt megoldások kombinációjáról lenne szó.

Szombaton és vasárnap két új gátat építettek Parajdon, amelyekkel lassítják a patak vizét, de ez csak ideiglenes megoldás, később szükség lesz a Korond-patak medrének végleges szabályozására. A szakértők a hétfői közlés szerin megállapították, hogy az új gátak hatékonyak, ugyanakkor

a bánya vízszintjének 30-40 centiméteres emelkedése igazolta, hogy közvetlen kapcsolat van a bánya és a patak között.

Dolgoznak egy megvalósíthatósági tanulmányon is, amiben az árvizek megelőzéséről tárgyalnak – írta a Székelyhon.

Vasárnap este két új beszakadás jelent meg, másik kettő egybeszakadt és további három megnagyobbodott. Kiderült viszont az is, hogy az elmúlt napokban történt esőzések nem okoztak további problémákat, így nem kerültek nagyobb veszélybe a lakók.

Az operatív gyűlésen elhangzott, hogy a legrosszabb forgatókönyv szerint sem kell már arra számítani, hogy egyszerre omlik be a bánya födémje, ezért nem indokolt a veszélyzóna kiterjesztése. A továbbiakban csak részleges omlásokra lehet számítani, amely olyan környezeti hatásokkal járhat, mint például a Korond-patak sótartalmának növekedése.

A szakértők nyomatékosították, hogy csak akkor költözhetnek vissza a lakók otthonaikba, ha sikerült felszerelni az új ellenőrzési rendszereket, amelyek automatikusan riasztanak probléma esetén. Ettől függetlenül 20 napig még biztosan nem költözhetnek vissza házaikba a kiköltöztetettek, csupán napközben látogathatják otthonaikat. A helyszínt a hatóságok biztosítják.

Arról is szó esett, hogy a bányából csak azt követően lehet kiszivattyúzni a vizet, hogy teljesen elterelték a Korond-patakot. Egy tavat is létre kell hozni, ahová kiszivattyúzhatják a bányában lévő vizet.

Címlapról ajánljuk
Pető György: valószínűleg emberi mulasztás okozta az indiai repülőgép-szerencsétlenséget

Pető György: valószínűleg emberi mulasztás okozta az indiai repülőgép-szerencsétlenséget

Azt sem lehet teljesen kizárni, hogy a gumikerekek helyett tévedésből a fékszárnyat húzták be a pilóták, és ezért történt tragédia Ahmedabadban – mondta az InfoRádióban Pető György. A repülési szakértő hozzátette: minden repülőgépet úgy terveznek meg, hogy ha az egyik hajtómű leáll, akkor is tud tovább repülni a másik hajtóművel, így ezzel nem lehet magyarázni a történteket, arra pedig még nem is nagyon volt példa, hogy mindkét hajtómű leálljon.

Lecsapott az Felkelő Oroszlán – mutatjuk, milyen fegyvereket vetett be Izrael Irán ellen

Az izraeli légierő számos iráni katonai és nukleáris célpontra mért precíziós csapást, de ehhez kellett a komoly felszereltségű légiereje.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.13. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×