Scholz kancellárt a küldöttek elsöprő többsége támogatta a nyílt, kézfeltartásos szavazáson. Scholz újrajelöléséről még tavaly november végén döntött az SPD heves vitát követően.
Olaf Scholz a pártkongresszuson azt mondta, Németország "válaszúthoz érkezett", és ha február 23-án rossz irányba kanyarodik, "akkor egy egészen másik országban fognak felébredni".
"Átkozottul nagy a tét"
- fogalmazott a kancellár, hozzátéve, hogy "azért küzdenek, hogy megóvják és megújítsák a 'Made in Germany' védjegyet az országban élő normális emberek számára". A kongresszuson részt vevő 600 delegált hosszú percekig tapsolt Scholz szavai után.
A kancellár az utóbbi három évről csak röviden szólt: elismerte, hogy "talán jobb lett volna, ha előbb véget vet a hármas koalíciónak, és korábban az asztalra csap nemcsak a kulisszák mögött, hanem nyilvánosan is".
Olaf Scholz nyomatékosan figyelmeztetett a jobboldali populisták és a demokrácia elleni támadások veszélyére. Az Ausztriában kormányalakítással megbízott Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt vezetője kapcsán kijelentette: "nem lehet másképp fogalmazni, ő egy szélsőjobboldali figura", és Ausztria esete azt mutatja, hogy a helyzet "komoly". Megjegyezte: Amerikában is vannak olyan erők, amelyek azon munkálkodnak, hogy "a demokratikus intézményeinket romba döntsék".
A közvélemény-kutatások szerint az SPD messze lemaradva a CDU/CSU pártszövetségtől, illetve stabilan a második helyezett Alternatíva Németországnak mögött csak a harmadik legtöbb szavazatra számíthat.
Sőt a ZDF országos közszolgálati televízió megbízásából készített, pénteken közzétett felmérés (ZDF-Politbarometer) eredményei szerint a szociáldemokraták akár a negyedik helyre is visszacsúszhatnak a Zöldek mögé.