Ursula von der Leyen az X-en közzétett bejegyzésében kijelentette: a Charlie Hebdo szerkesztőségének több tagját Franciaország és Európa által képviselt értékek miatt gyilkolták meg, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, a demokrácia, a pluralizmus. Hangsúlyozta: "Tiszteljük emléküket, és küzdjünk fáradhatatlanul a terrorizmus és a vallási fundamentalizmus ellen!".
The men and women of Charlie Hebdo were murdered for what they represented.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 7, 2025
The values of France and Europe.
Freedom of expression. Democracy. Pluralism.
Let us honour their memory.
And let us fight relentlessly against terrorism and religious fundamentalism.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a közösségi oldalán közzétett üzenetében azt írta, tíz évvel ezelőtt a szólásszabadság elleni támadás egyesítette a világot. A szolidaritás és az ellenállás szelleme kell, hogy vezessen minket a gyűlölet és a terrorizmus ellen a szabadság elérése érdekében" - fogalmazott Roberta Metsola, majd hozzátette:
"tisztelgünk a Charlie Hebdo meggyilkolt újságírói és karikaturistái előtt".
2015. január 7-én két francia dzsihadista hatolt be a szatirikus hetilap párizsi szerkesztőségébe, ahol tizenkét embert megöltek és tizenegyet megsebesítettek. Az alig két percig tartó vérengzésben 34 lövéssel a lap hét legfőbb karikaturistáját, köztük a főszerkesztő Charb-t is kivégezték. A támadókat két napig üldözték. Eközben egy harmadik társuk agyonlőtt egy rendőrt Párizs egyik déli elővárosában, majd másnap egy kóser élelmiszerboltban zsidó túszokat ejtett, akik közül négyet megölt. A rendőrség egyidejűleg indított akciókban végzett mindhárom terroristával, és kiszabadította a túszokat. A három napig tartó támadásokban 17-en vesztették életüket, köztük három rendőr, és huszonegyen sebesültek meg.