eur:
415.29
usd:
401.64
bux:
80677.32
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Colorful Ilulissat in Sunset, Greenland
Nyitókép: Getty Images

Dánia és Donald Trump is harcol Grönlandért, a sziget viszont egész mást szeretne

A grönlandi kormányfő önrendelkezést akar országának, szerinte eljött az ideje annak, hogy maguk alakítsák a jövőjüket, így azt sem tartja kizártnak, hogy népszavazást tartsanak a közeljövőben a függetlenségről.

Ahogy arról korábban az Infostart is beszámolt, Donald Trump decemberben bejelentette, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsága és a világ szabadsága érdekében feltétlenül szükséges az USA számára Grönland birtoklása és ellenőrzése, ezért a megválasztott amerikai elnök megvásárolná a sarkvidéki szigetet. Donald Trump már 2019-ben is kifejezte érdeklődését Grönland iránt, ami akkor is nagy felzúdulást keltett, és mind Dánia, mind a sziget vezetése határozottan elutasította, mielőtt hivatalos tárgyalások kezdődhettek volna az esetleges megvásárlásról, és most is hasonló volt a fogadtatás a részükről.

Mute Egede, Grönland miniszterelnöke újévi beszédében határozottan kiállt a Dániától való függetlenség mellett, hangsúlyozva, hogy a „gyarmati korszak bilincseit” le kell vetni. Grönland 1979-ben kapott önkormányzatiságot, de továbbra is Dánia felügyelete alatt áll, főként kül- és védelmi politikáját tekintve.

A grönlandi kormányfő szerint a meglévő kapcsolatok nem biztosítanak teljes egyenlőséget, és a szigetnek saját nemzetközi képviseletre van szüksége.

Mute Egede közölte: eljött az ideje annak, hogy maguk tegyenek lépéseket és alakítsák a jövőjüket, annak tekintetében is, hogy kivel fognak szorosan együttműködni, továbbá, hogy kik lesznek a kereskedelmi partnereik – írja az Economx a Reuters beszámolója alapján.

Az utóbbi időben a dán hatóságok XX. században elkövetett visszaélései (például az 1960-as években indított nem önkéntes születésszabályozási kampány) miatt egyre többször napirendre került Grönlandon a szuverenitás kérdése. A kormányfő ugyanakkor azt mondta újévi beszédében, hogy a függetlenségről a grönlandiaknak kell dönteniük, arról azonban nem tett említést, hogy mikor lehetne erről népszavazást tartani.

Grönland mintegy 57 ezres lakosságának többsége támogatja a függetlenséget, arról azonban már eltérőek a vélemények, hogy milyen hatással lenne ez a helyiek életszínvonalára, illetve sokak szerint csak később, a felmerülő kérdések tisztázása után kellene referendumot tartani.

Egy 2009-es megállapodás alapján Grönland csak egy sikeres népszavazással válhat önálló állammá,

amelyet Mute Egede akár már az áprilisi parlamenti választásokkal egy időben is elképzelhetőnek tartana – írja a hirado.hu.

Donald Trump év végi kijelentésére reagálva a dán kormányzat bejelentette, hogy jelentősen megemeli a sziget védelmi kiadásaira fordított összeget.

Címlapról ajánljuk
Sportközgazdász a Ferencváros új edzőjéről: ez nem a legfelső polc, de...

Sportközgazdász a Ferencváros új edzőjéről: "ez nem a legfelső polc, de..."

Futballistaként remek pályafutást tudhat magáénak, edzőként viszont még nem tartozik az elitbe Robbie Keane, akit hétfőn neveztek ki a Ferencváros szakvezetőjének - hangsúlyozta az InfoRádió megkeresésére Szabados Gábor sportközgazdász. Arról is beszélt, hogy egyértelműen a nemzetközi szereplés határozza meg a szezon sikerét.

"Tisztességesen kormányozni Ausztriát" - megszólalt az FPÖ-elnök

Rendkívüli nyilatkozatban vázolta az ország jövőjével kapcsolatos elképzeléseit kedd délután Herbert Kickl, a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, akit az államfő, Alexander Van der Bellen előző nap bízott meg a lehetséges kormányalakítással A felolvasott, több mint harminc perces nyilatkozatban Kickl célkitűzését egy, többször ismételt mondatban foglalta össze. Tisztességesen kormányozni Ausztriát - hangzott a jövőre vonatkozó állásfoglalás.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Mínuszban zárt Amerika

Mínuszban zárt Amerika

Többnyire pozitív tartományban zárták a hétfői kereskedést az amerikai tőzsdék, a technológiai részvények vezetésével. A befektetők azt a médiajelentést értékelték, amely szerint Donald Trump vámterve talán nem lesz olyan szélsőséges, mint attól tartottak. Trump később egy Truth Social posztban vitatta a jelentést. Ezt követően az ázsiai tőzsdéken vegyes mozgásokat láttunk, míg Európában szintén felemás mozgások voltak láthatók a kereskedés első részében, majd délutára javulni kezdett a hangulat. Az USA-ban eközben óvatos optimizmussal indult a mai kereskedés, majd nem sokkal később lefordult a piac - mindhárom fontos index mínuszban zárta a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×