eur:
399.51
usd:
366.31
bux:
88621.36
2025. március 17. hétfő Gertrúd, Patrik
A háromnapos állami látogatáson Oroszországban tartózkodó Hszi Csin-ping kínai elnök a Mihail Misusztyin orosz miniszterelnökkel folytatott plenáris tárgyalásán Moszkvában 2023. március 21-én, látogatásának második napján.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Az orosz kormány sajtószolgálata/Dmitrij Asztahov

Hszi Csin-ping: senki sem állíthatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését

Senki sem állíthatja meg Kína újraegyesítését Tajvannal - jelentette ki újévi beszédében Hszi Csin-ping kínai elnök, nyíltan figyelmeztetve a Peking által függetlenségpártinak tartott - a 23 millió lakosú szigeten és azon kívül lévő - erőket.

"A Tajvani-szoros két oldalán élő emberek egy családot alkotnak. Senki sem szakíthatja szét a családi kapcsolataikat, és nem állíthatja meg a nemzeti újraegyesítés történelmi tendenciáját" - jelentette ki a kínai elnök a CCTV állami műsorszolgáltató által közvetített újévi beszédében.

Az elmúlt esztendőben Peking fokozta a katonai nyomásgyakorlást Tajvan közelében, hadihajókat és repülőgépeket küldött szinte naponta a sziget körüli vizekre és légtérbe, amit tajvani vezetők Kína katonai jelenléte elfogadtatására irányuló kísérletnek minősítenek.

Kína saját területének tekinti Tajvant, amelynek kormánya elutasítja a pekingi követeléseket, és kitart amellett, hogy csak a saját népe dönthet a jövőjéről, Pekingnek pedig tiszteletben kell tartani a nép választását.

Tavalyi újévi beszédében Hszi Csin-ping kijelentette, hogy "elkerülhetetlen Kínának Tajvannal való újraegyesítése, a két oldalon élő embereket a cél iránti közös érzelemnek kell összekötnie, és osztozniuk kell a kínai nép megújulásának dicsőségében".

Az idei évben továbbra is nagy volt a feszültség a Tajvani-szorosban, különösen azután, hogy a Peking által szakadárnak tartott Laj Csing-töt választották meg elnöknek.

Decemberben Kína felvonultatta a haditengerészetét Tajvan körül és a Dél-kínai-tengeren, miután Laj csendes-óceáni utazása során megállt Hawaiinál és az Egyesült Államok fennhatósága alatt lévő Guam szigetén.

A Tajvan részére történő amerikai fegyvereladások szintén rontottak Peking és Washington viszonyán.

Címlapról ajánljuk
Két forgatókönyv az Európai Unió teljes újragondolására
Rodrigo Ballester a Great Resetről

Két forgatókönyv az Európai Unió teljes újragondolására

Az Európai Unió teljes átalakításáról készített reformtervezetet a Mathias Corvinus Collegium és a lengyel Ordo Iuris Intézet. Két forgatókönyvet is kidolgoztak, javaslataik között szerepel például az EU átnevezése, az országok közötti rugalmas együttműködés, illetve a nemzeti érdek előtérbe helyezése, de számos uniós intézmény és testület hatáskörét is újragondolnák. A Great Reset, azaz a Nagy Újraindítás nevű javaslatcsomagról beszélt az InfoRádióban Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhely vezetője, a reformtervezet egyik kidolgozója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×