eur:
411.31
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Bregana környéki horvát-szlovén határállomás 2022. december 8-án. Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa ezen a napon szavaz arról, hogy három uniós tagország: Bulgária, Horvátország és Románia csatlakozhat-e a schengeni övezethez.
Nyitókép: MTI/AP

Hollandia hat hónapra visszaállítja a szárazföldi határellenőrzést, Svédország hosszabbít

Hollandia december 9-től hat hónapra visszaállítja az ellenőrzést a Belgiummal és Németországgal közös határszakaszain - jelentette be hétfőn az ország menekültügyi és migrációs minisztere. A svéd kormány pedig azt közölte, hogy hat hónappal meghosszabbította az ellenőrzéseket.

Marjolein Faber holland miniszter a döntést "az illegális bevándorlás és az embercsempészet elleni harccal" indokolta, kiemelve, hogy az ellenőrzések során igyekeznek minimálisra csökkenteni az ingázók és a szállítmányozó cégek nehézségeit. Hozzátette azt is, hogy a repülőtereken csak a "nagy kockázatot jelentő járatokat" fogják ellenőrizni annak érdekében, hogy itt is a legkisebbre korlátozzák az utazókat és a kereskedelmet érintő kellemetlenségeket.

A tárcavezető elmondta, hogy a határszakaszokon a holland hadsereg határvédelmi egysége, a Marechaussee teljesít majd szolgálatot. Aláhúzta: az ellenőrzések során azokat is igyekeznek kiszűrni, akik úgy akarnak Hollandiába jutni, hogy egy másik európai uniós tagállamban korábban már menedékkérelmet adtak be.

Svédország is újabb hat hónappal meghosszabbítja a határellenőrzést a belső schengeni határokon, az intézkedés keddtől hatályos.

A svéd kormány erről már októberben értesítette az Európai Bizottságot arra hivatkozva, hogy a határellenőrzés indokolt a közrendre és a belbiztonságra leselkedő veszélyek miatt. A schengeni határok ellenőrzését először 2015 őszén állították vissza ideiglenes jelleggel Svédországban az illegális bevándorlók tömeges beáramlása miatt. Azóta többször - mindig hat-hat hónappal - meghosszabbították az intézkedés hatályát, a legutóbbi november 11-én járt volna le.

Az Európai Unió vonatkozó jogszabályainak értelmében a tagállamok - előre nem látott vagy sürgős megoldásokat követelő helyzetek esetén - ideiglenesen visszaállíthatják a határellenőrzést.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×