eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje beszél támogatóihoz a michigani Grand Rapidsban rendezett választási gyűlésen 2024. július 20-án. Az elnökválasztást november 5-én tartják az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/Allison Dinner

Montanába menekülnek a kaliforniai konzervatívok

A külföldi mellett immár a hazai migráció is téma az Egyesült Államokban az elnökválasztás előtt. A liberális Kaliforniából például nagy számban települnek át a republikánus hívek Montana államba,ahol nem mindenki örül nekik.

35 év – ennyi idő után döntött egy idős kaliforniai házaspár úgy, hogy hátrahagyja a napfényes Palo Altót és a „szabad” és vadregényes Montana államba költözik.

Nan és William Nagle csak néhány, ama konzervatív érzelmű amerikai közül, akik már nem tudnak meglenni a számukra túlzóan progresszív és liberális Kaliforniában.

„Szomorú volt hátrahagyni az otthont, de a hely már nagyon más, mint volt” – mondta a Telegraph című brit lapnak a 76 éves Mrs Nagle. Az ő és sok más „kaliforniai politikai menekült” új otthona a montanai Whitefish-tó, amit a helyiek a belső migránsok miatt már elkezdtek Kaliforniának csúfolni.

Montanában érdekes módon eddig tartotta a helyét egyetlen demokrata (de másokhoz képest konzervatív) szenátor, Jon Tester, aki november 5-i újraválasztásáért kampányol. Beszédes módon úgy, hogy egyetlen Kamala Harris poszter sincs az irodájában.

Azért is, mert az alelnök és demokrata elnökjelölt kaliforniai és az utóbbi 3-4 évben 51 ezer konzervatív áttelepülő érkezett Montanába az „Arany államból.

Egyikük, a 19 éves Lukas Schubert az állam egyik republikánusi képviselői helyéért kampányol. Az ő érvelése: mivel Kaliforniában tripla demokrata uralom van – a kormányzó, a törvényhozás és a helyi szint – ott minden rossz.

A Covid-járvány idején a maszkviselésre nem kötelező Montanába „menekült” sok konzervatív Washingtonból, Oregonból és más államokból is. A 38 éves Janna Hipler kifejezetten ezért, valamint a BLM-mozgalom tüntetései miatt települt át az ötéves fiával.

Mivel nem volt hajlandó felvenni a védőoltást, közölték vele, hogy elveszítheti a kórházi állását. Ezek után beütötte a Google-ba, hogy „hol nem kell maszkot viselni” és összecsomagolt. Montanában vállalkozásba kezdett és egy „fiatalító szalont” nyitott.

A telepes-úttörő szellemiségéről ismert államban azonban nem mindenki örül a jövevényeknek. Néhány autón „Húzz el máshová” feliratú matricát látni.

Az egyik ok: öt év alatt 70 százalékkal mentek fel az ingatlan árak. „Volt aki belém kötött, hogy nem idevalósi vagyok... mondtam, hogy a montanai Whitefishben élek... á, az még rosszabb, az Kalifornia” – mesélte Hipler, aki szerint kiszúrták, hogy „New York-i stílusú ruhában jár”. Szerinte van olyan, hogy lelökik az útról az idegent, úgyhogy ő azonnal lecserélte helyire a kocsija rendszámát.

Konzervatív nézeteik ellenére a kaliforniaiak magukkal hozták a pilates és jóga-stúdiókat, a növényi alapú tejből készült lattékat és avokádós pirítóst. Az őslakosok szerint emellett azt képzelik, minden jár nekik, míg a helyi kultúra sokkal inkább a szikár kitartásról és öngondoskodásról szól. A „menekültek” viszont azt mondják: örülnek, hogy hátrahagyták a túlzott liberalizmust és rosszul igazgatott államukat. Most az a kérdés: együtt leváltják-e Montana utolsó demokrata képviselőjét, miközben Donald Trump győzelme itt szinte biztos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×