35 év – ennyi idő után döntött egy idős kaliforniai házaspár úgy, hogy hátrahagyja a napfényes Palo Altót és a „szabad” és vadregényes Montana államba költözik.
Nan és William Nagle csak néhány, ama konzervatív érzelmű amerikai közül, akik már nem tudnak meglenni a számukra túlzóan progresszív és liberális Kaliforniában.
„Szomorú volt hátrahagyni az otthont, de a hely már nagyon más, mint volt” – mondta a Telegraph című brit lapnak a 76 éves Mrs Nagle. Az ő és sok más „kaliforniai politikai menekült” új otthona a montanai Whitefish-tó, amit a helyiek a belső migránsok miatt már elkezdtek Kaliforniának csúfolni.
Montanában érdekes módon eddig tartotta a helyét egyetlen demokrata (de másokhoz képest konzervatív) szenátor, Jon Tester, aki november 5-i újraválasztásáért kampányol. Beszédes módon úgy, hogy egyetlen Kamala Harris poszter sincs az irodájában.
Azért is, mert az alelnök és demokrata elnökjelölt kaliforniai és az utóbbi 3-4 évben 51 ezer konzervatív áttelepülő érkezett Montanába az „Arany államból.
Egyikük, a 19 éves Lukas Schubert az állam egyik republikánusi képviselői helyéért kampányol. Az ő érvelése: mivel Kaliforniában tripla demokrata uralom van – a kormányzó, a törvényhozás és a helyi szint – ott minden rossz.
A Covid-járvány idején a maszkviselésre nem kötelező Montanába „menekült” sok konzervatív Washingtonból, Oregonból és más államokból is. A 38 éves Janna Hipler kifejezetten ezért, valamint a BLM-mozgalom tüntetései miatt települt át az ötéves fiával.
Mivel nem volt hajlandó felvenni a védőoltást, közölték vele, hogy elveszítheti a kórházi állását. Ezek után beütötte a Google-ba, hogy „hol nem kell maszkot viselni” és összecsomagolt. Montanában vállalkozásba kezdett és egy „fiatalító szalont” nyitott.
A telepes-úttörő szellemiségéről ismert államban azonban nem mindenki örül a jövevényeknek. Néhány autón „Húzz el máshová” feliratú matricát látni.
Az egyik ok: öt év alatt 70 százalékkal mentek fel az ingatlan árak. „Volt aki belém kötött, hogy nem idevalósi vagyok... mondtam, hogy a montanai Whitefishben élek... á, az még rosszabb, az Kalifornia” – mesélte Hipler, aki szerint kiszúrták, hogy „New York-i stílusú ruhában jár”. Szerinte van olyan, hogy lelökik az útról az idegent, úgyhogy ő azonnal lecserélte helyire a kocsija rendszámát.
Konzervatív nézeteik ellenére a kaliforniaiak magukkal hozták a pilates és jóga-stúdiókat, a növényi alapú tejből készült lattékat és avokádós pirítóst. Az őslakosok szerint emellett azt képzelik, minden jár nekik, míg a helyi kultúra sokkal inkább a szikár kitartásról és öngondoskodásról szól. A „menekültek” viszont azt mondják: örülnek, hogy hátrahagyták a túlzott liberalizmust és rosszul igazgatott államukat. Most az a kérdés: együtt leváltják-e Montana utolsó demokrata képviselőjét, miközben Donald Trump győzelme itt szinte biztos.