eur:
407.56
usd:
386.63
bux:
0
2024. november 18. hétfő Jenő
Csoportkép EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek csúcstalálkozójának résztvevőiről Brüsszelben 2024. október 17-én. Az első sorban Orbán Viktor miniszterelnök (j6), Charles Michel, az Európai Tanács elnöke (j7), Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b3) és Emmanuel Macron francia elnök (j5).
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka

Megkezdődött az EU-csúcs, fókuszban Ukrajna, a migráció és a gazdaság

Csütörtök délután elkezdődött az európai uniós csúcstalálkozó Brüsszelben, az Európai Tanácsot alkotó vezetők értekezletének középpontjában az ukrajnai háború, a közel-keleti konfliktus, a migráció, az Európai Unió versenyképessége, valamint gazdasági helyzete áll.

A kétnaposra tervezett, de várhatóan csütörtökön befejeződő találkozón a tagországok állam-, illetve kormányfői mindenekelőtt meghallgatják Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki számot ad Oroszország Ukrajna elleni háborújának fejleményeiről és bemutatja "győzelmi tervét".

A tagállami vezetők eszmecserét folytatnak az ukrajnai háború helyzetéről, a fronton kialakult helyzettel kapcsolatos fejleményeket fogják megvitatni. A katonai támogatást illetően a tagállami vezetők áttekintik a légvédelmi rendszerek, lőszerek és rakéták célba juttatása terén elért eredményeket, továbbá az Európai Békekeret keretében hozott támogatási intézkedéseket. Meg fogják vitatni azt is, milyen előrelépés történt az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó kamatbevételek felhasználása terén Ukrajna javára.

Annak érdekében, hogy az EU segítsen Ukrajnának felkészülni a télre, a tanácskozás résztvevői megbeszélést folytatnak arról, hogyan lehet megerősíteni Ukrajna orosz tüzérségi támadások célpontjává vált energiaágazatát és infrastruktúráját.

Az állam-, illetve kormányfők meg fogják vitatni a közel-keleti fejleményeket, kiemelt figyelemmel a gázai helyzetre, Izrael és Libanon, valamint Izrael és Irán között kiújult konfliktusra. Ezzel összefüggésben a tagállami vezetők megbeszélést folytatnak majd a tűzszünetet életbe léptetésének lehetőségeiről a libanoni-izraeli határnál húzódó demarkációs vonal, az úgynevezett kék vonal mentén, hogy megszűnjenek a határokon átívelő fenyegetések. Megvizsgálják az azonnali tűzszünet lehetőségét Gázában, és felszólítanak a humanitárius segítségnyújtás biztosítására.

A tagállami vezetők az EU hosszú távú versenyképességének szavatolásáról is eszmecserét folytatnak. Az Európai Tanács április 17-18-i rendkívüli ülésén az tagállami vezetők egyetértettek abban, hogy új versenyképességi megállapodásra van szükség. Ezzel összefüggésben át fogják tekinteni az EU versenyképességének fokozása terén elért eredményeket, figyelembe véve Enrico Letta és Mario Draghi által jegyzett versenyképességről szóló jelentéseket.

A tanácskozás résztvevői megbeszéléseket fognak folytatni a migrációról, különös figyelemmel az EU külső határain az ellenőrzés megerősítésének kérdéséről, az uniós maradásra jogosulatlanok visszaküldéséről, valamint a migránsok politikai eszközként való felhasználása, az emberkereskedelem és az embercsempészet elleni küzdelemről.

Az uniós vezetők várhatóan külpolitikai kérdéseket is megvitatnak majd, a Georgiában, Moldovában, Venezuelában és Szudánban bekövetkezett fejleményeket is ideértve.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Donald Trump amerikai kabinetjének egyharmada már összeállt. A jelöltekről a szenátus dönt majd, bár mindkét házban a republikánusok vannak többségben, néhány jelöltnél nagy vitákra lehet számítani – erről beszélt az InfoRádióban Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő.

Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

A majomhimlő ellen az oltás a leghatékonyabb védekezés – hangsúlyozta Rusvai Miklós, miután Európai Unió és tagállamai közölték, hogy 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×