eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
SAINT PETERSBURG, RUSSIA - 2024/09/25: The national flag of the Republic of Abkhazia, fluttering in the wind on a flagpole in Saint Petersburg, Russia. (Photo by Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: Getty Images

Pont kerülhet az évtizedes konfliktus végére, újraegyesülhet két állam

A grúz miniszterelnök egy kampánygyűlésen arról beszélt, hogy hamarosan sikerül lebontani minden korlátot Grúzia és Abházia között, és a két nép újból egy államban fog élni.

Hamarosan sikerülhet lebontani minden korlátot Grúzia és Abházia között, és a két nép újból egy államban élhet – közölte Irakli Kobahidze grúz miniszterelnök egy választási kampánygyűlésén, melyet Zugdidi városában tartottak.

„Néhány kilométerre Zugdiditől található az elválasztó vonal, amely mesterségesen határol el minket Grúzia történelmi régiójától, Abháziától. Ez a vonal mesterségesen választ el minket abház testvéreinktől és nővéreinktől, akik az Enguri-folyó túlpartján élnek.

Meggyőződésem, hogy hamarosan eljön az idő, amikor minden mesterséges korlát le lesz bontva, a grúzok és az abházok pedig egységes és oszthatatlan államban fognak közösen élni”

– jelentette ki a kormányfő.

Szeptember 14-én a kormánypárt alapítója és tiszteletbeli vezetője, Bidzina Ivanisvili a Gori városában tartott kampánygyűlésén arról beszélt, hogy amennyiben a Georgiai Álom–Demokratikus Georgia győzelmet arat az október 26-i parlamenti választáson, az ország vezetése erőt talál magában ahhoz, hogy bocsánatot kérjen az oszétok és a grúzok között 2008-ban kitört háborúért, amelyet – mint fogalmazott – Miheil Szaakasvili akkori elnök robbantott ki külső megbízásra.

Bidzina Ivanisvili úgy vélte, hogy „a grúzok és az oszétok kereszténysége sarokkövének számító” megbocsátással véget lehet vetni a Grúzia ellenségei által gerjesztett testvérgyilkos szembenállásnak. Hozzátette, hogy a konfliktus szerinte kölcsönös megbocsátással és megbékéléssel ér majd véget.

Grúzia 2008 augusztusában fegyveres erővel próbálta elfoglalni a szakadár Dél-Oszétia fővárosát, Chinvalit. Oroszország beavatkozott Dél-Oszétia oldalán, visszaverve a grúz csapatokat egy ötnapos háborúban. Oroszország ezt követően, 2008. augusztus 26-án ismerte el a két grúz szakadár régiót, Abháziát és Dél-Oszétiát független államként.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×