eur:
407.51
usd:
386.56
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Szalome Zurabisvili georgiai elnök beszél a függetlenség napja alkalmából tartott ünnepségen Tbilisziben 2024. május 26-án. A cári Oroszország összeomlását követően a Kaukázus déli részén fekvő területen 1918. május 26-án kiáltották ki a független Grúz Demokratikus Köztársaságot.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters pool/Irakli Gedenidze

Végrehajtható a kifogásolt tömeges amnesztia Grúziában

Aláírta Szalome Zurabisvili, Grúzia elnöke a parlament által a tömeges közkegyelemről elfogadott törvényt, de bírálta a jogszabályt, mert szerinte a közvetett szavazatvásárlás eszköze - írta az elnöki hivatal pénteken a honlapján.

„A törvényhozási választások előtt a kormánypárt indítványára elfogadott törvény egyértelműen közvetett szavazatvásárlás. Az amnesztia lényegében humanitárius eljárás, és elfogadása célszerűbb a választások lezárása után, illetve jóval a voksolást megelőzően” - áll a nyilatkozatban, mely szerint az elnök figyelembe vette, hogy sok elítélt és hozzátartozóik várják a közkegyelmet.

Korábban a Grúziai Álom - Demokratikus Grúzia nevű kormánypárt bírálta Zurabisvilit, amiért halogatja a dokumentum aláírását. Rati Bregadze igazságügy-miniszter korábban közölte, hogy Savla Papuasvili házelnök aláírja a törvényt, ha az elnök ezt nem teszi meg a határidőn belül.

A grúziai törvényhozás szeptember 17-én fogadta el harmadik olvasatban az amnesztiatörvényt. A szavazásban az ellenzék jelentős része nem vett részt, mert már akkor választási fogásnak minősítették a jogszabály elfogadását.

A törvény értelmében az elítéltek mintegy egyharmada részesül a fennmaradó büntetés teljes elengedésében, illetve a felére, negyedére vagy hatodára csökkentésében.

Mamuka Mdinaradze, a kormánypárt végrehajtó titkára szerint hatezren részesülnek amnesztiában, közülük ezernek a teljes büntetését elengedik.

A törvény a 2024. július 1. előtt elkövetett bűncselekményekre vonatkozik, nem részesülnek közkegyelemben az emberölésért, kábítószer-kereskedelemért vagy nemi erőszakért elítéltek, valamint a súlyos, illetve különösen súlyos bűncselekményt elkövetők.

Grúziában október 26-én lesznek a parlamenti választások.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×