Annak a kérdése, hogy Ukrajna kaphat-e a szövetségeseitől F-16-os vadászgépeket, hónapokig téma volt, mire végül megszületett a döntés, és az Egyesült Államok engedélyezte, hogy átadják az ukránoknak a repülőket azok, akik ezt szeretnék - írja a vg.hu.
Mint írják, egy repülési szakértő elmondta, hogyan is áll most az átadási folyamat. Hollandia 42 vadászgépet ígért, ám abból 24 csak jövőre érkezik meg Ukrajnába, amiből azonban öt kétüléses változat, kiképzés céljából. Bár ezek is teljes értékűen képesek ellátni feladataikat, a gépeket Romániába szállították, hogy ott sajátítsák el a használatukat az ukrán pilóták.
A holland gépek előtt hat F-16 érkezett máshonnan, azonban egy lezuhant, így Ukrajnának pont egy amerikai repülőszázadnyi, azaz 18 vadászgépe lehet.
Ám az üzemeltetésükhöz pilótákra is szükség van, és az Unian beszámolója szerint Európában 8, az Egyesült Államokban 12 ukrán pilótát képeztek ki, ráadásul az egyik F-16-os lezuhanásakor a pilótája is meghalt, maradtak 19-en, 18 gépre. Ez óriási terhelést jelent rájuk nézve, hiszen az oroszok bármikor támadhatnak.
Normális esetben egy-egy vadászgéphez két-három pilóta tartozik, elvégre senki sem képes heti hét nap, 24 órában folyamatosan repülni, illetve készenlétben állni. Megjegyzik, mindez azt is jelentheti, hogy nemcsak a kiképzőgépek, de több másik is Ukrajna valamelyik szomszédjánál van, hiszen nincs, aki vezesse őket.