eur:
403.32
usd:
351.52
bux:
98560.68
2025. június 23. hétfő Zoltán
Olaf Scholz német kancellár a német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn új, nagy sebességű ICE-vonatokat előállító gyárának avatóünnepségén Cottbusban 2024. január 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Kijött a sodrából a német kancellár, és magához ragadta a mikrofont

Ritkán látott jelenet zajlott le a német Bundestagban. Friedrich Merz, az ellenzéki konzervatív CDU elnöke azzal vádolta a kormányt, hogy korábbi ígérete ellenére nem szállít fegyvert Izraelnek. Ennek nyomán a kancellár, Olaf Scholz a krónikák szerint olyat tett tett, amire nemigen volt példa több mint három éve tartó hivatali idejében.

Friedrich Merz azzal vádolta a kormányt, hogy nem hajlandó fegyvert szállítani a közel-keleti országnak. A konzervatív politikus az ülésről beszámoló portálok szerint felrótta, hogy az Olaf Scholz vezette koalíció nem támogatja Izraelt. Merz "konkrét esetekre" utalt, amelyek szerinte bizonyítják, hogy a szövetségi kormány megtagadja a különböző katonai felszerelések, illetve egyéb anyagok szállításához szükséges hozzájárulást.

A CDU elnöke, egyben a konzervatív pártszövetség kancellárjelöltje szerint olyan eszközökről és felszerelésekről van szó, amelyekre most Izraelnek sürgősen szüksége van az önvédelem érdekében. Szerinte a kormány hónapok óta megtagadja az exportengedélyt lőszerekre és harci járművekhez szükséges alkatrészekre. Sőt – mint állította – a koalíció nyomást gyakorol az izraeli kormányra, hogy eleve ne nyújtson be fegyverszállítási kérelmeket.

Friedrich Merz ennek nyomán feltette a kérdést, hogy a kormány számára mit is jelent valójában az izraeli nép iránti szolidaritás, annak elismerése, hogy Izrael biztonsága német államérdek.

A napirend szerint a kormány, illetve a kancellár nevében Rolf Mützenichnek, a szociáldemokrata SPD parlamenti frakcióvezetőjének kellett volna részletesen válaszolnia, de nem így történt, ugyanis teljesen váratlanul felpattant helyéről Olaf Scholz, és a beszámolók szerint a mikrofonhoz "rohant".

"Személyesen szeretném elmondani, nem döntöttünk úgy, hogy nem szállítunk fegyvert Izraelnek" – hangsúlyozta meglehetősen felindultan az amúgy rendkívüli nyugodtságáról közismert kancellár, akit korábban aligha ehetett kihozni a sodrából.

"Fegyvereket szállítottunk eddig is, és szállítunk a jövőben is"

– jelentette ki, hangsúlyozva, hogy ez a kormány álláspontja, és még azt is hozzátette, hogy kormánya olyan döntéseket hozott, amelyek bizonyítják, hogy hamarosan további fegyverszállások lesznek.

A terrortámadás évfordulóján, október 7-én a kancellár Hamburgban egy ottani konferencia megnyitóján tűzszünetet és politikai kendezést sürgetett. Hangsúlyozta szolidaritását és együttérzését Izraellel, ugyanakkor utalt a palesztin lakosság szenvedéseire is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Az Egyesült Államok belépett az iráni–izraeli konfliktusba, miután éjjel az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban. Az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban helyi idő szerint szombat este, bár erre bizonyítékkal nem szolgált. Iránt békére szólította fel, különben újabb támadást helyezett kilátásba az amerikai elnök. Irán a nap folyamán két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt, kilőtték rájuk az 1500 kilogrammos robbanófejjel rendelkező Horramsár-4-est. Eközben az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania, a jemeni húszik pedig hivatalosan is bejelentették, hogy belépnek a konfliktusba Irán oldalán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×