eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
MILWAUKEE, WISCONSIN - JULY 14: Law enforcement officers walk past a Donald Trump sign in the Fiserv Forum as preparations are underway for the Republican National Convention (RNC) on July 14, 2024, in Milwaukee, Wisconsin. The RNC will be held in Milwaukee from July 15-18. (Photo by Joe Raedle/Getty Images)
Nyitókép: Joe Raedle/Getty Images

Fekete Rajmund: a merénylet felerősíti Donald Trump politikai erejét

A hétvégi támadás után hétfőn megerősített biztonsági intézkedések mellett kezdődött a csütörtökig tartó republikánus konvenció, ahol hivatalosan is elnökjelöltté választották Donald Trump korábbi amerikai elnököt. A merénylet utóhatásairól az InfoRádióban Fekete Rajmund Amerika-szakértő, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója beszélt.

Több lövést leadott Donald Trump republikánus elnökjelölt-aspiránsra egy 20 éves merénylő szombaton a pennsylvaniai Butlerben egy kampánygyűlésen. A támadásban Trump könnyebben megsebesült, a rendezvény egy résztvevője viszont meghalt, és ketten életveszélyes állapotban kerültek kórházba. A támadóval a helyszínen végeztek a hatóságok, az ügyet a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) Trump elleni gyilkossági kísérletként kezeli.

Az elnök saját lábán hagyta el a helyszínt, és utána a Trump Force One-ról is saját lábán szállt le. Egy gyors kórházi vizsgálatot végeztek rajta, és hétfőn már részt vett a kezdődő republikánus konvención. Ez az esemény csütörtökig tart, és már meg is választották a Republikánus Párt elnökjelöltjének Donald Trumpot.

Az InfoRádióban Fekete Rajmund Amerika-szakértő, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója elmondta: a mostani küldöttgyűlés lényegében már csak egy protokolláris jellegű esemény, hiszen Donald Trumpnak nem maradt kihívója a republikánus oldalról. "Ráadásul ez a merényletkísérlet a volt amerikai elnök ellen egy újabb olyan ügy volt, amely felerősíti a politikai erejét, a kampányban is fel tudják használni" – mutatott rá a szakértő.

A világ vezetői összezártak, párthovatartozástól függetlenül mindenki jobbulást kívánt az elnöknek, illetve kifejezte, hogy egy ilyen merénylet egy demokráciában elfogadhatatlan. Joe Biden jelenlegi amerikai elnök is gesztusokat tett a kampányában, például a stábja leállította a sajtóban a Trumppal szemben indított negatív kampányokat, videóket. De megszólalt például Barack Obama korábbi amerikai elnök is, aki szintén arról beszélt, hogy az amerikai demokráciában ilyen jellegű, ilyen szintű erőszaknak nincs helye, és ez "nem a mi Amerikánk".

Bő 110 nap van még az elnökválasztásig – sok a találgatás azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással lesz az eseményekre a hét végi merénylet. Fekete Rajmund felidézte: voltak már olyan republikánus hangok, amelyek szerint ez a golyó, amely eltalálta a volt amerikai elnököt, egyenesen a Fehér Házba fogja repíteni, ám még 110 nap van, elég sok minden történhet.

"Az bizonyos, hogy a június végi elnökjelölti vitán nagyon látványos volt a különbség a két jelölt között. Láthattuk, Joe Biden rendkívül rossz teljesítményt nyújtott, míg Donald Trump, aki pár évvel fiatalabb ellenfelénél, sokkal energetikusabb volt, sokkal dinamikusabb és rugalmasabb. És ez a merénylet is ezt mutatja, hiszen Trumpnak volt lélekjelenléte, hogy a biztonságiak gyűrűjéből felemelt ököllel azt mondja, hogy harcoljatok, harcoljatok. Ez tulajdonképpen egy olyan vezetőt mutat, aki kész meghalni az elveiért, kész meghalni a hazájáért, és kész meghalni az amerikai demokráciáért. Az Egyesült Államokban pedig ezek a fajta gesztusok nagyon sokat számítanak" – mutatott rá Fekete Rajmund.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×