Az ukrán légierő gyakorlatilag az oroszok ellen vívott háború első napjaitól kezdve jelentős számbéli hátrányban van a támadókkal szemben, Kijev viszont egy veszélyes taktika alkalmazásával szeretné elérni, hogy a harctéren ne legyen érezhető a lemaradásuk - írja a Kyiv Post nyomán a Portfolio.
A művelet lényege, hogy az ukrán pilóták szándékosan olyan területekre repülnek be, amelyekről tudják, hogy az orosz légvédelem ellenőrzi, és igyekeznek rábírni az ellenséget, hogy kapcsolják be a radarokat.
Amint ezt megteszik, különböző eszközök segítségével meg tudják határozni a radarjel forrását, így távolabbról, kifejezetten erre a célra fejlesztett rakétákkal képesek megsemmisíteni a berendezést.
A taktika veszélyes, hiszen mindig ott van a lehetőség, hogy az orosz légvédelem megsemmisíti az ukrán vadászgépeket még azelőtt, hogy célba tudnák juttatni a modern, nyugati rakétát.
A kockázatos művelet az "ellenséges légvédelem elfojtása" néven vált ismertté, és az Egyesült Államok is alkalmazta Vietnámban. Akkoriban a "vad menyét" (Wild Weasel) névre hallgatott.
New footage showing an early Ukrainian SEAD mission using US-supplied and integrated AGM-88 HARMs.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) February 8, 2024
UkrAF Su-27 Flankers would fly at near treetop level behind the front before launching off their HARMs.
(Summer ‘22) pic.twitter.com/IOeu7hzUxW
A nyílt információkból dolgozó katonai bloggerek több felvételt is közzétettek, amelyen alacsony magasságban műveletet végrehajtó vadászgépek láthatók. A taktikát a hírek szerint már 2022 nyarán is alkalmazták az oroszok ellen az ukránok.
A műveletek során az amerikai HARM rakétát vetik be, miután felderítették a célpont pozícióját. A szóban forgó rakéták 350 kilogramm tömegűek, hatótávolságuk 30-150 kilométer között van, és a hangsebesség háromszorosával képesek megközelíteni a célt.