eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
KN-23, észak-koreai rakéta. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Az ukránok szerint csapnivaló az észak-koreai rakéták minősége

Ukrán adatok szerint az orosz hadsereg által kilőtt észak-koreai rakéták fele csütörtököt mondott.

Az Észak-Koreából származó fegyverek messze nem olyan hatékonyak, mint azt korábban az ukránok gondolták. A kijevi főügyész vizsgálata ugyanis kiderítette, hogy az orosz hadsereg által indított rakéták fele nemcsak letért a kijelölt pályájáról, hanem egy jelentős részük még a becsapódás előtt fel is robbant – írja a The War Zone.

Nyugaton nagy ellenszenvet váltott ki az, hogy Oroszország a korábbiaknál is szorosabbra fűzte a katonai együttműködését Észak-Koreával. Nem annyira a kommunista országból származó tüzérségi lőszerek és rakéták miatt, hanem sokkal inkább azért, mert félő, hogy az oroszok atomfegyverek előállításának technológiáját, valamint más, fejlett haditechnikát is átadhatnak.

Ukrán források szerint az oroszok nagyjából 50 darab KN-23 jelű rövid hatótávolságú, ballisztikus rakétát – eredeti nevükön Hwasong-11 – lőttek ki tavaly december és az idén február között. Ezek összesen 24 ember halálát okozták és 115-öt megsebesítettek, amikor lakóépületekbe vagy ipari létesítményekbe csapódtak. Azt is kiderítették, hogy a fegyvereket Oroszország nyugati részén Belgorod, Voronyezs és Kurszk körzetéből indították. Kijevben most azt vizsgálják, hogy

vajon a rakétákkal együtt érkezhettek-e észak-koreai katonák is Oroszországba,

akik egyrészt segítették a bevetéseket, másrészt éles helyzetekben tanulmányozták a fegyverek működését.

KN-23 ballisztikus rakéta először 2018. február 8-án, Phenjanban, a Koreai Néphadsereg fennállásának 70. évfordulójára rendezett parádén jelent meg a nyilvánosság előtt. Érdekes módon ekkor még nem végeztek vele egyetlen indítást sem, azt csak bő egy évvel később hajtották végre. A próbalövészetről a dél-koreai, japán és amerikai felderítés azt állapította meg, hogy a fegyver 690 kilométeres maximális hatótávolságot érhet el, de az oroszok valószínűleg az egyszerűbb, kisebb hatótávolságú, KN-23 változatot szerezhették be. Ennek feltehetően egy 500 kilogrammos repeszromboló vagy kazettás robbanótöltete lehet.

A külsőre a KN-23-as feltűnően hasonlít az orosz 9K720 Iszkander rövid hatótávolságú rakétához, de annál nagyobb méretű. A célpontját mindkét fegyver egy úgynevezett kvázi-ballisztikus pályán, azaz a hagyományos ballisztikus ívhez képest laposabban közelíti meg. Ez lehetővé teszi a repülési idő lerövidítését, valamint megnehezíti a rakéták elfogását. További jellegzetessége, hogy már az ereszkedés közben a harci rész, egy rövid emelkedő manőverrel, megszakítja a ballisztikus pályát, ezzel is bonyolítva a légvédelem dolgát.

A The War Zone arra nem talált bizonyítékot, hogy az ukrán légelhárításnak sikerült volna lelőnie valamelyik észak-koreai KN-23-t , bár erre az amerikai Patriot rakétavédelmi rendszer elvben alkalmas lenne.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×