Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Beach and rock scenery. Jalakara Villa Hotel, Andaman and Nicoar Islands, India. Architect: Ajith Andagere, 2016.. (Photo by: Ed Reeve/View Pictures/Universal Images Group via Getty Images)
Nyitókép: Getty Images

Új "ékszerdoboz" szigetek tartják lázban a világot

India kilencmilliárd dolláros projekt keretében új hajózási kereskedelmi központot és turistaparadicsomot szeretne kialakítani egyik szövetségi területén, az Andamán- és Nikobár-szigeteken, egyfajta "új Hongkongot" létesítene. Nemzetközi jogvédők szerint azonban ezzel a beruházással a helyi ökológia és az őslakos törzsek élete is veszélybe kerülhet.

Nagy visszhangja volt a nemzetközi nyilvánosságban az indiai elnök látogatásának az Andamán- és Nikobár-szigeteken, ami miatt komoly bírálatokat is kapott Draupadi Murmu, mivel az indiaiak állítólag számos környezetvédelmi szempontot felrúgva Dél-Ázsia „Hongkongjává” kívánják átalakítani a régiót – írja a Portfolio a Nikkei Asia értesülése alapján.

Az apró területű szárazföldek stratégiai fontosságú helyen fekszenek, az Indiai-óceán keleti medencéjében, Srí Lankától 1300 kilométerre keletre. Az indiai kormány azt tervezi, hogy kilencmilliárd dolláros beruházás keretében átalakítja a mintegy 1800 négyzetkilométeres szigetcsoport egy részét.

Nemzetközi repülőteret, hajózási terminált, turisztikai létesítményeket, egy erőművet és egy ipari parkot is létesítenének az Andamán- és Nikobár-szigeteken.

Az indiai kabinet legfőbb célja egy új hajózási kereskedelmi központ és turistaparadicsom létrehozása a térségben, ugyanis a szigetek az egyik legforgalmasabb tengeri útvonal mentén helyezkednek el.

Indiát vélhetően aggasztja az egyre jelentőségteljesebb kínai jelenlét a térségben, ezért a szigetcsoport fejlesztését geopolitikai, valamint katonai és biztonsági szempontok is döntően befolyásolhatják.

A környezetvédők viszont hevesen tiltakoznak, mert megítélésük szerint a projekt a helyi ökológiát és az őslakos törzsek életét egyaránt veszélyezteti. Nemzetközi jogvédők szerint ha a Nagy-Nikobár-szigeten létrejön „India Hongkongja”, az népirtáshoz vezethet. Attól tartanak ugyanis, hogy az építkezések során kiirtják az esőerdőket, ahol több kisebb törzs is él.

Arjun Munda, India törzsi ügyekért felelős minisztere a vádakra reagálva közölte: az építkezések előtt és közben minden lehetséges óvintézkedést megtesznek, ezért szerinte nincs ok aggodalomra a gyéren lakott szigeteken.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×