Nagy visszhangja volt a nemzetközi nyilvánosságban az indiai elnök látogatásának az Andamán- és Nikobár-szigeteken, ami miatt komoly bírálatokat is kapott Draupadi Murmu, mivel az indiaiak állítólag számos környezetvédelmi szempontot felrúgva Dél-Ázsia „Hongkongjává” kívánják átalakítani a régiót – írja a Portfolio a Nikkei Asia értesülése alapján.
Az apró területű szárazföldek stratégiai fontosságú helyen fekszenek, az Indiai-óceán keleti medencéjében, Srí Lankától 1300 kilométerre keletre. Az indiai kormány azt tervezi, hogy kilencmilliárd dolláros beruházás keretében átalakítja a mintegy 1800 négyzetkilométeres szigetcsoport egy részét.
Nemzetközi repülőteret, hajózási terminált, turisztikai létesítményeket, egy erőművet és egy ipari parkot is létesítenének az Andamán- és Nikobár-szigeteken.
Az indiai kabinet legfőbb célja egy új hajózási kereskedelmi központ és turistaparadicsom létrehozása a térségben, ugyanis a szigetek az egyik legforgalmasabb tengeri útvonal mentén helyezkednek el.
Indiát vélhetően aggasztja az egyre jelentőségteljesebb kínai jelenlét a térségben, ezért a szigetcsoport fejlesztését geopolitikai, valamint katonai és biztonsági szempontok is döntően befolyásolhatják.
A környezetvédők viszont hevesen tiltakoznak, mert megítélésük szerint a projekt a helyi ökológiát és az őslakos törzsek életét egyaránt veszélyezteti. Nemzetközi jogvédők szerint ha a Nagy-Nikobár-szigeten létrejön „India Hongkongja”, az népirtáshoz vezethet. Attól tartanak ugyanis, hogy az építkezések során kiirtják az esőerdőket, ahol több kisebb törzs is él.
Arjun Munda, India törzsi ügyekért felelős minisztere a vádakra reagálva közölte: az építkezések előtt és közben minden lehetséges óvintézkedést megtesznek, ezért szerinte nincs ok aggodalomra a gyéren lakott szigeteken.